Οι νεάνιδες “σκούπισαν” 54-34 τον Παναθλητικό

Oι νεάνιδες μπάσκετ του Άρη νίκησαν τον Παναθλητικό Συκεών με σκορ 54-34, για την 3η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της ΕΚΑΣΘ 2017-2018.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Όπως αναφέρει το κιτρινόμαυρο τμήμα: “Οι κίτρινες ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα με πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-6.
Το ημίχρονο του αγώνα έκλεισε με 25-19, υπέρ των νεανίδων του ΑΡΗ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κίτρινες αύξησαν και άλλο την υπέρ τους διαφορά και νίκησαν τον Παναθλητικό Συκεών με 54-34.
Πρώτη σκόρερ του ΑΡΗ και του αγώνα ήταν η Σοφία Γκρίτζαλη με 15 πόντους.

Ακόμα, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και η Μαρία Βνατσιούρη με 11 πόντους και η Καλλιόπη Γιαννουσίου με 10.

Οι νεάνιδες του ΑΡΗ δεν παίζουν αγώνα στις 23/1/216 εντός έδρας με τον Μέγα Αλέξανδρο Καλοχωρίου για την 4η αγωνιστική και νικάνε άνευ αγώνα, γιατί αποσύρθηκε η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Καλοχωρίου από το πρωτάθλημα.

Έτσι, επόμενος αγώνας για τις νεάνιδες του ΑΡΗ είναι στις 30/1/2018 στις 21:30 εκτός έδρας στο γήπεδο της Πυλαία εναντίον του παοκ, για την 5η αγωνιστική και τελευταία της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της ΕΚΑΣΘ 2017-2018.

Δεκάλεπτα: 14-6, 25-19, 44-24, 54-34

Διαιτητές: Κουτσουμάρης-Πλατέλλα

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης,Ξενίδης): Γκρίτζαλη 15, Ουζούνη Μαρία, Βαντσιούρη 11, Κωφοκώτσιου 2, Γιαννουσίου 10, Νιγδέλη, Μπερμπέρη 4, Γκομπετζισβίλι 6, Ουζούνη Μάγδα, Μπουντούκα 4, Κυριακοπούλου, Αβρονιδάκη 2.

Παναθλητικός Συκεών (Διαβολεμένου): Γράψα 4, Αναγνωστοπούλου 5(1), Θεοδοσίου 6, Στάθη, Μπαξεβάνου 4, Παντώτη 3(1), Μπαχαρίδου 10, Κωνσταντινίδου”.