Ο Άρης ηττήθηκε στη Λάρισα από τον Φάρο (81-76)

Ο Άρης ήταν κακός στην Λάρισα, οι διαιτητές κάκιστοι βγάζοντας μόνο εμπάθεια και μένος και έτσι ήρθε η ήττα με σκορ 81-76 από τον Φάρο για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Άρη. Χωρίς καμία διάθεση στην άμυνα, άφησε τους παίκτες του Φάρου να βάζουν πολλά εύκολα καλάθια, έχασε ριμπάουντ και την ίδια στιγμή ήταν τρομερά άστοχος από την περιφέρεια. Οι κίτρινοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 0/6 τρίποντα, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν ακόμα και με 14 πόντους (28-14) λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (30-17).

Οι παίκτες του Γιαννάκη αποφάσισαν να παίξουν άμυνα, έβγαλαν τον Φάρο από τον καλό ρυθμό που είχε στη πρώτη περίοδο, ωστόσο αυτό δεν είχε αποτέλεσμα επιθετικά, γιατί άρχισαν τα λάθη και οι κακές επιλογές. Το 35-20 (12’) έγινε 35-27 (15’) 37-29 (17’), αλλά θα μπορούσε η διαφορά να είναι ακόμα μικρότερη, αν οι κίτρινοι ήταν πιο προσεκτικοί στην επίθεσή τους.

Ο Πουλιανίτης μείωσε σε 37-30 στο 18’ και ο Τσαϊρέλης σε 41-34 στο 19’, όμως οι διαιτητές με τις αποφάσεις τους έδωσαν στο Φάρο το δικαίωμα να πάει στα αποδυτήρια στο +11 (45-34), διότι δεν έδωσαν φάουλ σε τρίποντο υπέρ του Αθηναίου, στην επόμενη φάση είδαν επιθετικό φάουλ στον Τσαϊρέλη και χρεώσαν με δεύτερη τεχνική ποινή τον Γιαννάκη, ο οποίος αποβλήθηκε 12’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους!

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν επίσης εφιαλτικό για τον Άρη που βρέθηκε χωρίς να το καταλάβει πίσω με 17 πόντους (57-40 στο 24’), διότι και πάλι δέχθηκε πολύ εύκολα καλάθια, είτε από τον Μπαρτ, είτε από τον Παπαντωνίου.

Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Αμερικανό γκαρντ του Φάρου που είχε 11 πόντους στη τρίτη περίοδο και οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +18 (60-42) ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι, παρότι αγωνίζονταν χωρίς τον Σάφτενααρ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 64-53 με τον Άρη να ρίχνει τη διαφορά με ενέργειες του Μάρας…

Οι κίτρινοι μείωσαν σε 64-57 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και επανήλθαν στον αγώνα, ενώ με καλάθι του Μπελ η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους (67-63 στο 34’). Στο 38’ ο Αθηναίου με τρίποντο μείωσε σε 75-72, ο Μπαρτ με βολές έκανε το 77-72 (1:50), αλλά ο Μπελ με 2/2 βολές επίσης μείωσε σε 77-74 (1:38).

Ο Μπαρτ έκανε airball στα 1:19, αλλά λάθος έκανε ο Μπελ στα 57’’ και ο Πηλοϊδης έδωσε αντιαθλητικό φάουλ στον Αθηναίου στα 30’’ πριν το τέλος. Ο Παπαντωνίου έχασε και τις δύο βολές, ο Βαβάτσικος κέρδισε φάουλ στα 25’’ και πήγε στις βολές, είχε 1/2 και έκανε το 78-74.

Ήταν λανθασμένη η επιλογή να γίνει φάουλ, θα έπρεπε οι κίτρινοι να παίξουν την άμυνά τους και να διεκδικήσουν την ισοφάριση με τρίποντο. Στο 78-74 έκαναν και δεύτερη λανθασμένη επιλογή, όταν ο Αθηναίου μετά από τάιμ άουτ έκανε τρίποντο, αντί να γίνει μια γρήγορη επίθεση μέσα από το καλάθι. Αστόχησε στα 18’’ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76.