Ο… νόμος του Παλέ! Ο Άρης κέρδισε δίκαια και καθαρά το Λαύριο (80-69)

Ο Άρης ήταν… Άρης και με την εκρηκτική παρουσία των οπαδών του που γέμισαν το Αλεξάνδρειο κέρδισε το Λαύριο δίκαια και καθαρά με 80-69, δίνοντας τέλος στο σερί των εννέα ηττών που είχε. Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Οι παίκτες του Άρη ξεκίνησαν τον αγώνα όπως ακριβώς ήθελε ο Παναγιώτης Γιαννάκης. Έλεγξαν τον ρυθμό, δεν άφησαν στο Λαύριο να κάνει το παιχνίδι του και μπορεί το σκορ να ήταν ισορροπημένο (8-3 στο 5’, 10-9 στο 6’), όμως οι κίτρινοι πατούσαν πολύ καλά στο παρκέ, είχαν αποφασιστικότητα, μετέτρεψαν το άγχος σε… ευστοχία και με πρωταγωνιστές τους Τσαϊρέλη και Αθηναίου ξέφυγαν με 21-11 (9’) και 24-13 πριν το τέλος του δεκαλέπτου (24-15).

Μέσα από την άμυνα οι κίτρινοι έλεγξαν τον ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και βρήκαν λύσεις και επιθετικά σε πρωτεύοντα ή δευτερεύοντα αιφνιδιασμό. Στο 16’ το σκορ έγινε 40-23 με καλάθι και φάουλ του Μπελ και τότε ήταν που αντέδρασε το Λαύριο. Με τον Μουρ να οργανώνει και να μοιράζει παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-32 (19’), αλλά ήρθε ένα μεγάλο τρίποντο από τον Μποχωρίδη για το 46-32 πριν το ημίχρονο κλείσει στο +13 (47-34) για τον Άρη που είχε 11/18 δίποντα και 5/10 τρίποντα και είχε κερδίσει τη μάχη των ριμπάουντ (18-11).

Μέσα από την δημιουργία του Αθηναίου ο Άρης ξέφυγε με 53-36 (22’) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως το Λαύριο δεν τα παράτησε και προσπάθησε να επιστρέψει με προσωπικές ενέργειες του Νίξον (53-40 στο 26’). Ο Άρης έμεινε χωρίς σκορ για έξι λεπτά (53-42 στο 28’) και το Λαύριο επέστρεψε στο ματς όταν στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους (54-49), τρέχοντας ένα επιμέρους 1-13 από το -17.

Το ξεκίνημα του Άρη στη τέταρτη περίοδο ήταν εξαιρετικό. Με κορυφαίο τον Μούρτο στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι κίτρινοι έτρεξαν σερί 10-3 και προηγήθηκαν με 64-52 (34’). Λύσεις έδωσε και ο Χρηστίδης γράφοντας με καλάθι και φάουλ το 69-57 στο 35’, όμως ο Νίξον με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 69-63 για το Λαύριο και ενώ απέμεναν 3:40 για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 70-65, αλλά ο Άρης απάντησε με τρίποντες “βόμβες” από Μποχωρίδη και Μπελ στο 38’ για να προηγηθεί με 77-65 και να καθαρίσει το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 47-34, 54-49, 80-69.