Αυτοκρατορική αντίδραση! Διπλό με… καρύδια (74-83) στο ΟΑΚΑ!

Ο Άρης είναι ΟΜΑΔΑ! Είναι ομάδα που έχει πλάνο, έχει φιλοσοφία, έχει μέταλλο και πίστη σε αυτό που κάνει. Δεν ήταν έκπληξη η νίκη επί της ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ με σκορ 83-74, μια νίκη που ήρθε πολύ εύκολα, αν αναλογιστεί κανείς ότι οι κίτρινοι δεν απειλήθηκαν ποτέ επί της ουσίας από τον αντίπαλό της. Ο Άρης αντέδρασε, έβγαλε στο παρκέ τον… κανονικό Άρη και όταν συμβαίνει αυτό δεν έχει αντίπαλο!

Ο Άρης που εμφανίστηκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Άρης που είχε συνηθίσει να θαυμάζει ο κόσμος του. Ομάδα με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, που δεν “πουλούσε” την μπάλα στην επίθεση, που είχε πλάνο και στόχο εκτέλεσης.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της, προηγήθηκε με 12-6 (5’) και 14-10 (6’), αλλά η είσοδος στο παιχνίδι του Ξανθόπουλου βοήθησε τους κίτρινους να επιστρέψουν. Μαζί με μεγάλα σουτ του Γουάιτ ο Άρης έκανε σερί 8-0, προηγήθηκε με 14-18 (8’) και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-20, ελέγοντας τον αγώνα, παρότι οι διαιτητές είχαν προλάβει να τον χρεώσουν με 10 φάουλ!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν επίσης πολύ θετικό για την ομάδα του Πρίφτη. Ο Γουότερς βρήκε ρυθμό και ήταν και εκτελεστής και οργανωτής. Στο 11’ το σκορ ήταν 27-22 για τον Άρη, που ξέφυγε με 33-26 στο 17’ με τρίποντο του Γουάιτ.

Θα μπορούσε να έχει και μεγαλύτερη διαφορά από αυτήν (30-37 στο 17’) αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί οι παίκτες στην επίθεση. Οι διαιτητές χρέωναν συνεχώς με φάουλ τον Άρη, δεν έκαναν το ίδιο σε ανάλογες φάσεις στο άλλο καλάθι, ο Τζαφλέρης χρέωσε και τον Πρίφτη με τεχνική ποινή, αλλά ο Άρης δεν έχασε τον ρυθμό του ως το ημίχρονο όπου και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 41-36, διάστημα στο οποίο έκανε 5 λάθη, ενώ η ΑΕΚ σούταρε 1/13 τρίποντα! Οι κίτρινοι δεν έδωσαν σκορ στον αντίπαλό τους από τα λάθη τους, πέτυχαν οι ίδιοι 10 πόντους από λάθη της ΑΕΚ, ενώ σκόραραν και περισσότερο στον αιφνιδιασμό (9-6).

Η αποφασιστικότητα και το καθαρό μυαλό των παικτών του Άρη θωράκισαν την άμυνα του ακόμα περισσότερο στην τρίτη περίοδο. Οι κίτρινοι έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση σε αυτό το διάστημα, “παγώνοντας” το ΟΑΚΑ. Στο 23’ το σκορ ήταν 53-40 για τους κίτρινους, που παίζοντας πολύ καλή άμυνα, περιόρισε την ΑΕΚ και έφτασε και στο +20 (68-48) στο 29’ αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο στο 53-68.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και ανεβάζοντας την πίεσή της στην άμυνα σε συνδυασμό με κάποιες κακές επιλογές των παικτών του Άρη μείωσε σε 62-73 στο 36’, αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμα περισσότερο με τρίποντα εκτός πλάνου από τα 7,5-8 μέτρα, είτε με τον Σάκοτα, είτε με τον Κούπερ. Στο 38’ ο Σάκοτα έκανε το 69-77, αλλά ο Μακ Νιλ έδειξε σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο τι παίκτης είναι. Τάπα στον Κατσίβελη πάνω σε τρίποντο, και λίγο αργότερα έκανε το 71-81 (1.15) με δύσκολο σουτ, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη για τους κίτρινους…

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83.

ΑΕΚ: Χέρστον 4 (5λ.), Μιλόσεβιτς 8 (5ρ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (4/7β., 3/8δπ., 0/1τρ., 6ρ.), Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4, Κούπερ 12 (5ρ., 6ασ., 2κλ., 3λ.), Παπαντωνίου, Σάκοτα 6 (2/7τρ.), Κάρτερ 13 (5/5β., 4/4δπ., 0/7τρ.), Μαυροειδής 11 (7ρ.).

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 7 (4ρ.), Γουάιτ 20 (4/4β., 5/8δπ., 2/4τρ., 7ρ., 3ασ., 2κλ.), Γουότερς 10 (3/4β., 2/5δπ., 1/2τρ., 4ρ., 3ασ.), Χάγκινς 9 (1/2β., 4/10δπ., 4ρ.), Μακ Νιλ 15 (6/6β., 3/6δπ., 1/3τρ., 3ρ., 3ασ., 1κοψ.), Ξανθόπουλος 6 (3ασ.), Ζάρας 6 (3ασ.), Κοέν 2, Μούρτος 6 (3/3δπ., 3ρ.), Σίμτσακ 2 (6ρ.).