Πέρασαν με «διπλό» Γιάννη από τη Νέα Υόρκη οι Μπακς (video)

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει double-double (23π., 11ρ.) οι Μπακς επικράτησαν με 103-89 στη Νέα Υόρκη επί των Νικς, οι οποίοι είδαν τον Πορζίνγκις να τραυματίζεται στο γόνατο στην 2η περίοδο και να μεταφέρεται για εξετάσεις στο νοσοκομείο.

Τη νίκη με 103-89 μέσα στη νέα Υόρκη πανηγύρισαν οι Μπακς και τα «ελάφια» ανέβηκαν στο 30-23. Το ματς ωστόσο σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Κρίσταπς Πορζίνγκις, περίπου 3 λεπτά μετά την έναρξη της 2ης περιόδου, όταν ο Λετονός κάρφωσε σε άμυνα του Αντετοκούνμπο και έπεσε άσχημα στο έδαφος. Ο Πορζίνγκις τραυματίστηκε στο αριστερό του γόνατο και αποχώρησε από το ματς, προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε double-double με 23 πόντους (10/23δ., 3/6β.), 11 ριμπάουντ, ενώ είχε και 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 3 λάθη. Στους 23 πόντους έφτασε και ο Μπλέτσο.

Από την άλλη οι Νικς υποχώρησαν στο 23-32 με τον Καντερ να έχει 19 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Πορζίνγκις να προλαβαίνει να σημειώσει σε 11 λεπτά 10 πόντους και την απώλειά του να στοιχίζει στην ομάδα της Νέας Υόρκης.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-25, 46-50, 63-76, 89-103