Πέρασε (1-3) από το Μαρκόπουλο ο Άρης! (video)

Ο Άρης, μετά την ήττα του από τον ΑΟ Θήρας την περασμένη εβδομάδα, πήρε ένα σημαντικό εκτός έδρας “τρίποντο” μέσα στο κλειστό γήπεδο των Μεσογείων κόντρα στο Μαρκόπουλο και παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από την 5η θέση.  Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα και “σκούπισαν” με επιτυχία τον αντίπαλο τους!

Τα σετ: 18 – 25, 7 – 25, 25 – 20, 12 – 25

Η απουσία της Αλεξάκου δεν κόστισε στον Άρη καθώς η νεανική ομάδα του Μαρκόπουλου εκτός του τρίτου σετ που μείωσε σε 2-1 δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Μια αναμέτρηση όπου οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν από την αρχή την αγωνιστική τους ανωτερότητα και εκμεταλλευόμενες τα πολλά λάθος των γηπεδούχων φρόντισαν με το 25-20 να κάνουν το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο καθώς ο Άρης με εξαιρετικό σερβίς και επίθεση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα των Μεσογείων και με το 25-07 έφθασε εύκολα και γρήγορα στο 2-0

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά μέχρι το 8-10, ωστόσο οι «μικρές» του Σωτηρόπουλου φρόντισαν να προσπεράσουν με 12-10 και 19-15. Οι γηπεδούχες έχοντας βρει ρυθμό έκαναν το 22-16 και με το 25-20 μείωσαν σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης ανεβάζοντας την απόδοσή του απέκτησε γρήγορα το προβάδισμα με 8-2 και 14-5 τελειώνοντας έτσι την υπόθεση νίκη με το 25-12 από την Χονυτίμα που έκανε το 3-1.

Κορυφαίες για τον Άρη η Χουντίμα με 16 πόντους και οι Σιμόν -Πίττα με 15 και 12 αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Μαρκόπουλου ξεχώρισαν οι Χούντα με 14 και η Τσιτσιγιάννη με 12.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Σωτηρόπουλος): Παπαστεργίου, Τσιάκουλα 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Διάλλα 6 (4/9 επ., 2 άσσοι), Τσιτσιγιάννη 12 (9/19 επ., 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 5 (5/14 επ., 73% υπ.), Γεωργαντζή 6 (4/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 30% υπ.) / Τουλγαρίδου (λ), Σούλη, Χούντα 14 (12/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26% υπ.), Μαρινάκη, Αναγνώστου 1 (1/2 επ.), Καραβοκύρη (26% υπ.).
ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Γκλιγκόροβιτς 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Πήττα 12 (6/11 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γουγούση 8 (6/20 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.), Σιμόν 15 (11/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 10 (4/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χουντιμά 16 (13/20 επ., 3 άσσοι, 48% υπ.) / Χίτζιου (λ, 42% υπ.), Μπάκα 4 (2/2 επ., 2 άσσοι), Ζωΐδου, Καθάριου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).