Καταρρέει ο Άγιαξ!

Ακόμη ένα δώρο στην Αϊντχόφεν έκανε ο Άγιαξ. Ο «Αίαντας» γνώρισε ήττα-σοκ από την Φίτεσε στο Άμστερνταμ κι επέτρεψε στην ομάδα του Κοκού να ξεφύγει στο +5.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα της ομάδας του Κέιζερ και άνοιξαν το σκορ με τον Κασία στο 21ο λεπτό. Μάλιστα, μπήκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων αφού λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Ρασίκα(45+3’) έκανε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ ρίσκαρε πολύ, κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς με γκολ του Βίργκεβερ στο 83’, όμως δεν πρόλαβε να σώσει ούτε τον βαθμό.

Την επόμενη αγωνιστική ο «Αίαντας» παίζει εκτός έδρας ντέρμπι με την Χέρενφεν, που μετράει τέσσερις σερί νίκες και είναι στο -1 από την κορυφή.

Νίκη-ανάσα για την Γκρόνιγκεν που επικράτησε 1-0 κόντρα στην Τβέντε και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις.