Στα δύσκολα παραμένει… απών! Ήττα (1-0) στα Τρίκαλα και στο -6 ξανά…

Σε ένα ακόμα δύσκολο εκτός έδρας ματς ο φετινός Άρης, ήταν κατώτερος των περιστάσεων, γνώρισε την ήττα από τα Τρίκαλα με 1-0 και έμεινε ξανά στο μείον έξι, από την δεύτερη θέση και τη Λαμία. Διασώθηκε μόνο ο Σωκράτης Διούδης, που απέκρουσε πέναλτι στο 58΄και κράτησε “ζωντανές” τις ελπίδες του Άρη, δίχως όμως αποτέλεσμα, καθώς η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ…

Σε ένα πρώτο ημίχρονο, όπου οι τελικές προσπάθειες από πλευράς Άρη ήταν σχεδόν… μηδαμινές, τα Τρίκαλα πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-ο υπέρ τους. Ίλιτς και Μιλούνοβιτς δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την κόντρα επίθεση των “κιτρινόμαυρων”, με τον Μπαλμπόα στο επόμενο λεπτό να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με το σουτ του από το σημείο του πέναλτι να περνάει πάνω από την εστία του Διούδη! Ο Άρης έχασε τον Τάτο που έγινε αναγκαστική αλλαγή μετά από ενοχλήσεις, με τον Καπνίδη να περνάει στη θέση του στο 20΄. Στο 32΄το γυριστό του επιθετικού του Άρη, πέρασε απελπιστικά άουτ, για να ανοίξουν το σκορ τα Τρίκαλα στο επόμενο λεπτό (33΄) με τον αμαρκάριστο Μπαλμπόα να πλασάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή τον Διούδη για το 1-0. Φάση στη συνέχεια από πλευράς Άρη, ούτε… για δείγμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στο σκορ.

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 10λεπτο ο Ταυλαρίδης έκανε έριξε τον Κουσκουνά στην μικρή περιοχή με τον Σκουλά να υποδεικνύει το πέναλτι. Ο Γιαννιτσάνης ανέλαβε την εκτέλεσή του στο 58΄, αλλά ο Διούδης απέκρουσε, κρατώντας τον Άρη “ζωντανό”! Στο 68΄τα Τρίκαλα έμειναν με 10 παίκτες, μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μουμίν, ενώ με 10 έμεινε κι ο Άρης στο 71΄, με αχρείαστη λόγω νεύρων δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ταυλαρίδη. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τον Άρη να μην απειλεί την εστία των Τρικάλων, τα οποία ανέκοψαν στα πέντε ματς το νικηφόρο σερί των “κιτρινόμαυρων”.

Τρίκαλα (Π. Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Πίντο, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Μουμίν, Κουσκουνάς (88΄Αρναρέλλης), Μπαλμπόα (74΄Μαχαμάτ), Γιαννιτσάνης (80΄Ρομπέρ)

Άρης (Ν. Κωστένογλου):Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Σόουζα, Παυλίδης, Ραούλ Μπράβο (53΄Ντούνης), Μιλούνοβιτς, Ταυλαρίδης, Ίλιτς, Τάτος (19΄Καπνίδης), Πίτου Γκαρσία (78΄Ντόγος)

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας) – Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)