Έπαιξε όσο χρειαζόταν! Στο… ρελαντί εύκολα (2-0) τον Αγροτικό!

Έπαιξε… όσο χρειαζόταν! Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το δυνατό ξεκίνημα πέτυχε σε ένα δεκάλεπτο δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, απέκτησε μεγάλο προβάδισμα νίκης, έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο για να επικρατήσει τελικά του Αγροτικού Αστέρα με 2-0 και να επαναφέρει την διαφορά από την δεύτερη θέση στους έξι βαθμούς. Ανδρέας Τάτος και Μπράνα Ίλιτς τα “κιτρινόμαυρα” τέρματα.

Αποφασισμένος και ουσιαστικός

Από νωρίς όλα προμήνυαν τα όσα θα επακολουθούσαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου μπήκαν… φουριόζοι, επέβαλλαν τον ρυθμό τους, αναγκάζοντας τον Αγροτικό σε ρόλο… κομπάρσου στα πρώτα 45 λεπτά. Γύρισμα του Ίλιτς στο 2΄πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ στο 11΄το σουτ του Τζανακάκη υποχρέωσε τον Γιακουμή σε επέμβαση. Στο 24΄ξεκίνησε το… ρεσιτάλ του Άρη. Ο Τάτος είχε όσο χώρο χρειαζόταν, πήρε την μπάλα εκτός μεγάλης περιοχής και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Γιακουμή για το 1-0. Μόλις έξι λεπτά αργότερα, στο 30΄, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Αγροτικού να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα και με κεφαλιά του Ίλιτς, μετά από εξαιρετική σέντρα του Τζανακάκη “έγραψε” το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με σβηστές μηχανές…

Με το υπέρ του σκορ στο 2-0 ο Άρης έκανε διαχείριση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ωστόσο στο ξεκίνημα την ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμα τέρμα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Παυλίδης πλάσαρε στην κίνηση μετά από ωραίο γύρισμα του Τζανακάκη, αλλά ο Γιακουμής, έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Διούδη. Στο 69΄μάλιστα ο Τάτος σε τετ α τετ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Αγροτικού, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 3-0. Μεγάλη ευκαιρία “σπατάλησε” και ο Μιλούνοβιτς στο 84΄, καθώς πλάσαρε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, αλλά η μπάλα πέρασε αουτ. Χωρίς τη μεγάλη φάση το υπόλοιπο του αγώνα, με τον Άρη να ρίχνει εντελώς τον ρυθμό, διαφυλάσσοντας εύκολα το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Άρης (Ν. Κωστένολγου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Σόουζα, Ταυλαρίδης, Ρόβας, Παυλίδης (80′ Ντόγος), Ντούνης (71΄Μιλούνοβιτς), Ίλιτς (66΄Καπνίδης), Τάτος, Πίτου Γκαρσία

Αγροτικός (Ν. Καραμπετάκης): Γιακουμής, Βουτσιάς (68΄Τάι), Μπουτζίκος, Κουκόλης, Γκότοβος, Τεγούσης, Τριανταφυλλάκος (68΄Θεοδωρίδης), Γκέκας, Πάτο, Φιλίπε, Μέρντοβιτς (46΄Χατζής)

Διαιτητής: Σ. Κουμπαράκης (Θράκης)

Βοηθοί: Εμπλιουκ (Ξάνθης)-Δεμερτζής (Πέλλας)