Επέστρεψε στις νίκες (2-0) ο Άρης και μείωσε την διαφορά…

Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Αχαρναϊκού με 2-0, μειώνοντας την διαφορά από την δεύτερη θέση και τη Λαμία στους έξι βαθμούς. Μάρκος Ντούνης και Ανδρέας Τάτος τα δύο “κιτρινόμαυρα” τέρματα.

Υπεροχή, ευκαιρίες, αλλά όχι ουσία. Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης δημιούργησε, αλλά στην τελική προσπάθεια υστέρησε. Στο 14΄ο Ψύχος, μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Τάτου, ενώ στο 14΄απομάκρυνε σε κόρνερ σωτήρια για την ομάδα του, πριν προλάβει τη μπάλα ο Ίλιτς. Στο 28΄το ψιλοκρεμαστό πλασέ του Καράμπελα έξω από την μεγάλη περιοχή με σχεδόν άδεια την εστία, πήρε τόσα φάλτσα, που πέρασε… πλάγιο. Στο 34΄εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ του Τάτου με το αριστερό, η μπάλα “έγλειψε” το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αχαρναϊκού! Τελευταία τελική των “κιτρινόμαυρων”, στο 44΄με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Νέτο να μην ανησυχεί τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Ότι του έλειψε στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε στο ξεκίνημα του δευτέρου. Μόλις τέσσερα λεπτά μετά τη σέντρα, ο Νέτο σέντραρε, η άμυνα του Αχαρναϊκού απομάκρυνε και ο Ντούνης με εξαιρετικό σουτ με εξωτερικό φάλτσο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων στο 49΄, για το 0-1! Στο 54΄μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Ντούνη να βρίσκει τον Καπνίδη, αυτός κατέβασε σωστά, πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι “κιτρινόμαυροι” διατήρησαν την κατοχή και μάλιστα στο 75΄με τον Σόουζα θα έπρεπε να κερδίσουν πέναλτι το οποίο… δεν είδε ο επόπτης, σε πλασέ του Πορτογάλου το οποίο απομάκρυνε με χέρι πάνω στη γραμμή αμυντικός του Αχαρναϊκού. Στο 80′, όμως, υπήρξε νέο πέναλτι το οποίο αυτή τη φορά υποδείχθηκε! Ο Ανδρέας Τάτος ήταν απόλυτα εύστοχος, από τα έντεκα βήματα, πετυχαίνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, με τον Άρη να μειώνει την διαφορά από τη Λαμία στους έξι πόντους.

Άρης (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Νέτο, Καράμπελας, Ούγκο Σόουζα, Χαριτωνίδης, Ρόβας (46΄Καπνίδης), Ντούνης, Παυλίδης, Ίλιτς (76΄Μακουτά), Τάτος, Πίτου Γκαρσία (76΄Μακουτά)

Αχαρναϊκός (Γ. Μαραντάς): Ψύχος, Αναστασίου, Σωτηράκος, Σταμούλης, Σιάννης, Παπατόλιος, Ζάχαρος, Ντάγκρας (87΄Καρδάσης), Λύρας (88΄Χαραλαμπόπουλος), Πλαβούκος (83΄Ρανιέλσον), Μεζίνι

Διαιτητής: Παπαργυρίου (Πιερίας)

Βοηθοί: Θεοδώρου (Πιερίας) – Κεσίσογλου (Πέλλας)