Έδωσε (ξανά) τη λύση ο Καπνίδης, νίκη (1-0) επί του Απόλλωνα

Το φετινό αήττητο του Απόλλωνα Σμύρνης έσπασε ο Άρης, με τους “κιτρινόμαυρους” να κερδίζουν με 1-0, χάρις σε ένα ακόμα τέρμα-τρίποντο του Αντώνη Καπνίδη, “σφραγίζοντας” και μαθηματικά την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Μηδέν από μηδέν, μηδέν… Πρώτο ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με τον Άρη να έχει μία ανούσια πρωτοβουλία, να δημιουργεί τελικές, χωρίς όμως την μεγάλη φάση. Σουτ του Τάτου στο 5΄, μπλόκαρε εύκολα ο Χιώτης, ενώ στο 14΄οι “κιτρινόμαυροι” έπαιξαν ωραία την… κομπίνα, με τον Τάτο να χτυπάει πλασαριστά το φάουλ, τον Παυλίδη να βρίσκει τον Ντούνη, με το σουτ του τελευταίου να περνάει παράλληλα από την εστία του Απόλλωνα. Μοναδική αξιόλογη φάση στη συνέχεια, μία σέντρα του Τζανακάκη στο 43΄με την κεφαλιά του Ντόγου να καταλήγει άουτ, σε ένα πρώτο 45λεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μην δημιουργούν κινδύνους, μπροστά από την εστία του Σωκράτη Διούδη.

Με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν θέμα στην τελική προσπάθεια και πάσα, με αποτέλεσμα να μην απειλήσουν ιδιαίτερα, μέχρι όμως το 71΄. Ο Πίτου Γκαρσία σέντραρε και ο Αντώνης Καπνίδης με εξαιρετική κεφαλιά κέρδισε τον Χιώτη για το 1-0. Στο 78΄ο Διούδης αντέδρασε εξαιρετικά αποκρούοντας το πλασέ του Σιατραβάνη σε τετ α τετ, διατηρώντας το 1-0, όπως και στο 58΄νωρίτερα, όταν και είχε αποκρούσει σε κόρνερ σουτ του Κονέ που κόντραρε και πήρε ύψος με τροχιά προς την εστία. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν, δίχως όμως αποτέλεσμα με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Χαριτωνίδης, Ταυλαρίδης, Παυλίδης, Ντούνης (79΄Ρόβας), Πίτου Γκαρσία, Καπνίδης, Τάτος (65΄Ίλιτς), Ντόγος (56΄Μπαργκάν)

Απόλλων Σμύρνης (Α. Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος, Δεληζήσης, Ντάσιος (87΄Πετρόπουλος), Σιατραβάνης, Αλμπάνης, Βαλεριάνος, Κονέ, Μπαρτολίνι, Κάσσος (80΄Μπαρμπόσα), Ομπόντο (80΄Περογαμβράκης)