ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πέταξε φωτιές και για τους «8» το Βέλγιο, νίκη με 4-0!

Έχει πάρει φόρα το Βέλγιο! Οι Βέλγοι δεν έκαναν το λάθος κόντρα στους Ούγγρους, επικράτησαν 4-0 στην Τουλούζη και πήραν το εισιτήριο για τους «8» όπου θα συναντήσουν την Ουαλία.

Το σκορ άνοιξε ο Αλντερβάιρελντ με κεφαλιά μόλις στο 10ο λεπτό. Παρά τις ευκαιρίες οι Βέλγοι δεν καθάρισαν νωρίς το παιχνίδι κι έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Στορκ να τους απειλήσει στο πρώτο 20λεπτου του δευτέρου ημιχρόνου.

Η πρόκριση «κλείδωσε» στο 78’ όταν ο Μπατσουαγί έκανε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Αζάρ έβαλε το τρίτο τέρμα. Στις καθυστερήσεις ο Καράσκο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (90+1’).

Ουγγαρία (Μπερντ Στορκ): Κίραλι, Λανγκ, Γιούχαζ (79΄ Μπόντε), Γκούζμικς, Κάνταρ, Γκέρα (46’ Έλεκ), Λόβρενσικς, Πίντερ (75’ Νίκολικς), Νάγκι, Ντζούσντακ, Σαλάι

Βέλγιο(Μαρκ Βίλμοτς): Κουρτουά, Μουνιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόνχεν, Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Ντε Μπρούιν, Μέρτενς (70’ Καράσκο), Αζάρ (82’ Φελαϊνί), Λουκάκου (76’ Μπατσουαγί)

Διαιτητής:Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

Γήπεδo: Stadium de Toulouse