Σπατάλησε 30 λεπτά και ήττα από Κολοσσό (72-86)

Ο Άρης σπατάλησε 30 λεπτά δίχως να κάνει τα απολύτως απαραίτητα, δίχως να παίξει άμυνα και όταν αποφάσισε να παίξει μπάσκετ ήταν πολύ αργά. Η ήττα με σκορ 86-72 από τον Κολοσσό κρατάει τους κίτρινους πολύ χαμηλά, όμως το πρόβλημα σήμερα δεν είναι αγωνιστικό…

Χωρίς άμυνα καμιά ομάδα δεν πάει πουθενά, πόσο μάλλον όταν αυτή η ομάδα δεν έχει μεγάλο επιθετικό ταλέντο. Ο Άρης μπήκε στον αγώνα με τον Κολοσσό με παίκτες που δεν είχαν διάθεση να παίξουν άμυνα. Ο Κολοσσός έβαλε… ξεκούραστους 27 πόντους στη πρώτη περίοδο, ο Γκρίφιν είχε βρει ρυθμό (9π.), ο Τζόουνς είχε κυριαρχήσει στις δύο ρακέτες (11π.) και ο Άρης δεν έκανε ούτε φάουλ για να κόψει τον ρυθμό των Ροδιτών.

Το 21-27 του πρώτου δεκαλέπτου προμήνυε τι θα συμβεί στη δεύτερη περίοδο, διότι όλα ήταν θέμα ρυθμού. Ο Άρης δεν έπαιρνε καν ριμπάουντ. Σε μια στιγμή του αγώνα τα ριμπάουντ ήταν 1-14 για τον Κολοσσό που με όπλο το περιφερειακό σουτ (6/13τρ.) και τη σωστή κυκλοφορία της μπάλας από την ανύπαρκτη άμυνα του Άρη έφτασε να προηγείται με 32-48 πριν το ημίχρονο κλείσει στο 34-48. Ο Κολοσσός είχε 15 ασίστ, ο Άρης μόλις 6 στο πρώτο ημίχρονο, απόδειξη ότι τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά στο παρκέ…

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, έριξαν τη διαφορά στους 9 πόντους (50-59 στο 28’), αλλά κακές επιλογές στο τελευταίο δίλεπτο έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να ξεφύγει με 51-66, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-68.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο. Από επίθεση του Άρη ο Μπελ έκανε λάθος, αντιαθλητικό φάουλ και ο Κολοσσός πέτυχε 4 πόντους για να γίνει το σκορ 53-72. Οι κίτρινοι αντέδρασαν με τη βοήθεια του κόσμου, μείωσαν σε 62-72 με τρίποντο του Μάρας στο 35’ και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Η διαφορά πήγε στους 7 πόντους (70-77 στο 38’), οι διαιτητές δεν είδαν φάουλ που έγινε στο Μούρτο και στην εξέλιξη της φάσης ο Σχίζας με τρίποντο – με άμυνα πάνω του – έκανε το 70-80 (1:42).

Ο Μποχωρίδης μείωσε σε 72-80 (1:24), ο Μούρτος έκλεψε τη μπάλα, αλλά χρεώθηκε με φάουλ στον Γουέρ που έβαλε τις βολές και διαμόρφωσε το 72-82… Δεν υπήρχε άλλος χρόνος για τον Άρη για να κυνηγήσει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-48, 53-68, 72-86.