Σπουδαίο «διπλό» για τον Άρη

Την έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχε ο Άρης στη Βέροια, επικρατώντας 24-18 του Φιλίππου για την 10η αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ γυναικών!  Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Οι «κίτρινες» πέρασαν νικηφόρα 24-18 από το «Φιλίππειο» της Βέροιας πραγματοποιώντας την έκπληξη της αγωνιστικής με το «διπλό» επί του Φιλίππου.

Η εμφάνιση ήταν εντυπωσιακή, αφού με κύριο συστατικό της το πάθος πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και κράτησε μια σταθερή διαφορά από τον αντίπαλο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παρά τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έφτασε τη διαφορά μέχρι και στα 10 γκολ, με το 18-10 του 38ου λεπτού.

Αξιοσημείωτο του αγώνα ότι ο Άρης επιστράτευσε ακόμη μια φορά και την έφορο της ομάδας Αθηνά Αλεξιάδου, ενώ κορυφαία σε απόδοση ήταν η Αθηνά Κωστοπούλου με 8 γκολ.
  • Τα πεντάλεπτα: 0-1, 0-2, 2-5, 4-8, 6-11, 9-14 (ημχ.), 10-16, 12-19, 14-20, 16-21, 18-23, 18-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 2, Ντόβα, Παπαδοπούλου 3, Ανθίτση, Καραχαρίση 6, Θοδοσοπούλου Β, Σπυριδοπούλου 1, Μπατζαρακούδη 4, Γεωργιάδου 2, Θεοδοσοπούλου Σ., Βασιλειάδου, Σαμαρά, Νοχουσίδου.

ΑΡΗΣ Θ. (Ευθύμης Πιπελίδης): Κωστοπούλου 8, Αθανασοπούλου, Ευμορφίδου 1, Λούρη 5, Καγγελλάρη, Κούπα, Κεσοπούλου, Ταϊρίδου, Κοπανέλλου, Γιώβη 4, Ράπτη, Αλεξιάδου 4, Γιαννοπούλου 1.