Συντριβή στο Φάληρο παρά τα “ελαφρυντικά”…

Ο Άρης δεν μπόρεσε να είναι ούτε καν ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό, καθώς δεν εμφάνισε την απαιτούμενη ποιότητα για να κοντράρει την ενέργεια του αντιπάλου του και ηττήθηκε με το βαρύ 98-53 στο ΣΕΦ, στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Δεν μπορεί να πει πολλά κανείς για τον αγώνα στο ΣΕΦ. Οι κίτρινοι μπήκαν χωρίς ενέργεια, η απουσία του Ντρου Νέιμικ ήταν πιο φανερή από οποιαδήποτε άλλη φορά και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε αυτά τα δεδομένα και επιβλήθηκε πλήρως στο παρκέ. Μετά το 6-5 (3’) οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, προηγήθηκαν με 15-5 (5’) και 25-10 (8’), έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 31-12, με τους κίτρινους να έχουν σε αυτό το διάστημα πολύ άσχημα ποσοστά στα δίποντα.

Χωρίς ρυθμό, χωρίς καλές περιστροφές ο Άρης δεν μπόρεσε να επιστρέψει στον αγώνα. Μείωσε προ στιγμήν σε 36-20 (14’), όμως δέχθηκε σε εκείνο το σημείο σερί 10-0 και η διαφορά έφτασε στους 26 πόντους (46-20 στο 17’). Το ημίχρονο έκλεισε με 52-25 με τον Πρίφτη να έχει πολλά παράπονα για την αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών του, που είχαν μόλις 10/27 σουτ εντός παιδιάς και 12 λάθη!

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι κίτρινοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στον ρυθμό, την ενέργεια και την πίεση του Ολυμπιακού, βρέθηκαν να χάνουν και με 34 πόντους (68-34 στο 28’) και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο πίσω με 71-42.

Τα πάντα είχαν κριθεί και στη τέταρτη περίοδο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Άρη να μην μπορεί να αντιδράσει σωστά ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση και να δεχθεί τη μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία του από τους Πειραιώτες…

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 52-25, 71-42, 98-53.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 17 (5/5β., 6/6δπ.), Σπανούλης 8 (7ασ.), Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 8 (7ασ.), Λαφαγιέτ 12 (4), Λοτζέσκι 17 (3), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 3 (1).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 11 (3/4τρ., 3ασ.), Τσιάρας 5 (1), Δήμας, Ριντ 10 (1/2β., 3/5δπ., 1/3τρ.), Τόμας 6 (6ρ., 2ασ.), Πουλιανίτης 4, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 12 (1/3β., 4/8δπ., 1/5τρ., 3ρ., 3ασ.), Μούρτος 2 (4ρ., 3ασ.), Σίμτσακ 1 (6ρ., 2ασ.).