Τσάμπιονς Λιγκ: Ηρωική πρόκριση για ΑΠΟΕΛ και Ραπίντ

Το ΑΠΟΕΛ δέχτηκε γκολ στο 2′, έμεινε με 10 παίκτες στο 29′, αλλά τελικά άντεξε και η ήττα με 0-1 από τη Μίντιλαντ στην Κύπρο σημαίνει πως πέρασε στα play-offs του CL. Η Ραπίντ απέκλεισε τον Άγιαξ, με 4άρα η Μονακό.

Δυσκολεύτηκε αφάνταστα αλλά τα κατάφερε το ΑΠΟΕΛ, με την κυπριακή ομάδα να χάνει 0-1 στο νησί από τη Μίντιλαντ, αλλά να παίρνει την πρόκριση για τα play-offs Champions League, καθώς είχε νικήσει 2-1 στην Δανία.

Μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Μίντιλαντ και το ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 παίκτες στο 29′ λόγω αποβολής του Βινίσιους με απευθείας κόκκινη κάρτα, αλλά άντεξε και πήρε ηρωική πρόκριση.

Παραλίγο θαύμα η Μόλντε

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ προηγήθηκε 3-0 στη Νορβηγία, η Μόλντε, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75′ σε 3-3, αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το 72′, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει άλλη μία φορά και να αποκλείσει τους Κροάτες.

Η Νορβηγοί είχαν χάσει πέναλτι στο 8′, όταν ακόμη δεν υπήρχε σκορ, αλλά έχασαν και δεύτερο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, λίγο αφότου είχαν μειώσει σε 1-3!

Η Ραπίντ απέκλεισε τον Άγιαξ!

Η Ραπίντ έκανε την μεγάλη έκπληξη, καθώς νίκησε 3-2 τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ και τον απέκλεισε. Το εντυπωσιακό είναι πως πριν μία εβδομάδα ο Αίαντας είχε προηγηθεί με 2-0 στην Βιέννη!

Οι Αυστριακοί κατάφεραν να γλιτώσουν την εντός έδρας ήττα (2-2), προηγήθηκαν 2-0 στην Ολλανδία και όταν ισοφαρίστηκαν σε 2-2 δεν απογοητεύτηκαν, δύο λεπτά αργότερα (77′) ο Σβάουμπ σκόραρε για 2η φορά στο ματς, διαμόρφωσε το τελικό 2-3 και χάρισε στην Ραπίντ μεγαλειώδη πρόκριση.

Με “4άρα” η Μονακό

Η Μονακό νίκησε 4-0 την Γιουνγκ Μπόις και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 7-1. Ιβάν Καβαλέιρο, Κουρζαουά, Μαρσιάλ και Ελ Σααραουί πέτυχαν τα γκολ την ομάδα του Ζαρντίμ.

Οι ρεβάνς του 3ου προκριματικού:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

ΤΡΙΤΗ

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) – Μίντιλαντ (Δανία) 0-1 (2′ Σβιατσένκο) [2-1]

Μόλντε (Νορβηγία) – Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 3-3 (43′ Χουσαΐν, 52′ πέν. Ελιουνουσί, 75′ Καμαρά / 17′ Πιάτσα, 20′ Αντέμι, 22′ Ρογκ) [1-1]

ΤΡΙΤΗ

Άγιαξ (Ολλανδία) – Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) 2-3 (52′ Μίλικ, 75′ Γκούντελ / 12′ Μπέριτς, 39′ και 77′ Σβάουμπ) [2-2]

Μονακό (Γαλλία) – Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 4-0 (54′ Ιβάν Καβαλέιρο, 64′ Κουρζαουά, 70′ Μαρσιάλ, 77′ Ελ Σααραουί) [3-1]

ΤΕΤΑΡΤΗ

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) – ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) (19:45) [2-2]

Μπριζ (Βέλγιο) – Παναθηναϊκός (Ελλάδα) (21:30) [1-2]

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) (21:45) [0-0]

* Στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών περιμένουν στα play-offs οι ManUtd, Βαλένθια, Λεβερκούζεν, Σπόρτινγκ και Λάτσιο