Φιλική νίκη επί της Καβάλας (81-69), με 22 πόντους Βεζένκοφ

Ο Αρης πέτυχε «φιλική» νίκη επί της Καβάλας με 81-69, σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα που έγινε στο «Nick Galis Hall».

Όπως ενημέρωσε το arisbc.gr:

“Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 14-22) και πετυχαίνοντας εννιά τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, πήρε το προβάδισμα με 36-26 στο 15’ (τέσσερα τρίποντα σε 2 λεπτά ο Πάσαλιτς) και έκλεισε το ημίχρονο στο 48-44 (άλλα τρία τρίποντα ο Βεζένκοφ και από ένα οι Γκίκας, Ριντ).

Ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +9 (53-44) αλλά η Καβάλα αντέδρασε (53-54), πριν το 60-59 του 30’.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ βελτίωσε την άμυνά του και επέτρεψε μόλις 10 πόντους στον αντίπαλο, οι έξι εκ των οποίων επιτεύχθηκαν στο ξεκίνημα της περιόδου. Μετά το 60-65 οι κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 19-0 και πέρασαν με 79-65, πριν το τελικό 81-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 48-44, 60-59, 81-69.

ΑΡΗΣ: Τόμας 6, Αντεγκμπόγιε 4, Γκίκας 10 (3), Πουλιανίτης 2, Πάσαλιτς 14 (4), Μούρτος 6, Ριντ 9 (2), Καραθανάσης, Βεζένκοφ 22 (6), Μανωλόπουλος, Νέιμικ 7, Σίμτσακ 1, Χαρίσης.

ΚΑΒΑΛΑ: Κρστέφσκι 6, Τότσιος 7, Καλαμπάκας 8, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 12 (2), Αγγελακόπουλος 9 (1), Παπαρέγκας 9 (3), Γκέλιος, Χαρισμίδης 6, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης, Καράμπουλας 9 (1)”.