Χωρίς κατηγορία

Διψήφιοι Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο!

Ο Κώστας Παπανικολάου, ξεπέρασε την χθεσινή (29/10) κρυάδα της επίσημης πρεμιέρας του στο ΝΒΑ και τα ξημερώματα της Πέμπτης πραγματοποίησε μια ακόμα καλύτερη εμφάνιση από τη χθεσινή, βοηθώντας την ομάδα του να κάνει το «2Χ2».

Οι Ρόκετς νίκησαν 104-93 τους Τζαζ με τον Ελληνα διεθνή φόργουορντ να έχει πολλή καλή απόδοση και να σημειώνει 12 πόντους, που προήλθαν από τρίποντα, έπειτα από ασίστ του Χάρντεν.

Ο «Παπ» ξεκίνησε με 4/4, αστόχησε στα δύο επόμενα που επιχείρησε, ενώ είχε 0/1 δίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και κανένα λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής!

Το Χιούστον με 51.9% στα τρίποντα μέσα στη Γιούτα δεν θα μπορούσε να ηττηθεί με τον Χάουαρντ να κάνει νταμπλ-νταμπλ (22π.-10ριμπ.), όπως και ο Χάρντεν (18π.-10ασ.), ενώ 20 είχε ο Τρέβορ Αρίθα.

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο λύγισαν στην παράταση από τους Χόρνετς (108-106) με την Σάρλοτ να επιστρέφει από το -24 και με επιμέρους σκορ 32-16 να στέλνει το ματς στην παράταση και τελικά να το παίρνει.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κέμπα Ουόκερ, ο οποίος την επομένη της ανανέωσης του συμβολαίου του για άλλα 4 χρόνια έναντι 24 εκατομμυρίων δολαρίων σημείωσε 26 πόντους και οδήγησε την ομάδα του σε μια ανέλπιστη νίκη.

Ο «Κούνμπο» είχε άλλη μια μεστή εμφάνιση με 10 πόντους με 2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 1 ασίστ, 1 τάπα σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Κώστας Κουφός, ο οποίος έπαιξε για 5 μόλις λεπτά στη νίκη των Γκρίζλις επί των Τίμπεργουλφς με 105-101. Ο Ελληνας σέντερ είχε 1 ριμπάουντ και 1 λάθος, ενώ ο Νικ Καλάθης δεν αγωνίστηκε.

Στα υπόλοιπα ματς, το Σικάγο συνέτριψε με 104-80 τους Νικς, το Πόρτλαντ λύγισε στην δ’ περίοδο τον Ουέστμπρουκ που πάλευε μόνος του για τους Θάντερ, οι Σανς με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων νίκησαν 119-99 τους απογοητευτικούς Λέικερς, από τους οποίους πάλευε μόνο ο Κόμπε και οι Σέλτικς στην επιστροφή του Ρατζόν Ρόντο συνέτριψαν τους Νετς.