Aγκαλιά με το πρωτάθλημα στο… 94΄ο ΑΠΟΕΛ

Αγκαλιά με το 24ο πρωτάθλημα της ιστορίας του βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Τόρστεν Φινκ πήρε τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της Κύπρου απέναντι στην Ομόνοια με 3-2 χάρη στο γκολ του Ράφικ Τζεμπούρ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε πως θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα στο ΓΣΠ, καθώς το «τριφύλλι» έμεινε νωρίς με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Λομπιανίτζε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 23’ και ο Ντε Βινσέντι δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0 στο 37’. Όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να… παραδώσουν τα όπλα και κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω μέσα σε τρία λεπτά, αφού ο Ασίς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και χτύπησε δις στο 54’ και στο 56’για το 1-2.

Η απάντηση των «γαλαζοκίτρινων» ήταν άμεση, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Αλεξάνδρου δεν άφησε αναξιοποίητη την ωραία πάσα του Ρίισε και έφερε το ματς στα ίσα. Ο ΑΠΟΕΛ πίεσε στη συνέχεια για να πετύχει το πολυπόθητο νικητήριο γκολ και το κατάφερε λίγο πριν σφυρίξει τη λήξη του αγώνα ο διαιτητής, αφού ο Τζεμπούρ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με μεγάλη δόση τύχης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 3-2.

Στο άλλο ματς της ημέρας ο Απόλλων Λεμεσού δεν κατάφερε να κρατηθεί σε απόσταση βολής από τον ΑΠΟΕΛ μετά την ήττα του στη Λάρνακα από την ΑΕΚ με 2-0. Ο Μυτίδης άνοιξε το σκορ στο 47’. Στη συνέχεια καθοριστικό αποδείχτηκε το λάθος του διαιτητή της αναμέτρησης να ακυρώσει ως οφσάιντ το γκολ του Λόπες. Έτσι, ο Απόλλων όχι μόνο δεν ισοφάρισε αλλά δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μοντέιρο.

Με αυτά τα αποτελέσματα ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στους 58 βαθμούς πέντε παραπάνω από τον Απόλλωνα και θα έχει την ευκαιρία στην επόμενη αγωνιστική με νίκη στο μεταξύ τους αγώνα στο «Τσίρειο» να εξασφαλίσει τον τίτλο, ενώ οι «κυανόλευκοι» κινδυνεύουν να απωλέσουν και τη δεύτερη θέση, καθώς η ΑΕΚ Λάρνακας πλησίασε στον ένα βαθμό.