LIVE: Πανιώνιος – Άρης 74-67 (ΤΕΛΙΚΟ)

Έτοιμος να κάνει το μπρέικ και να περάσει αυτός στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος είναι ο Άρης, που φιλοξενείται σε λίγη ώρα στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο. Τρίτος αγώνας της σειράς, που μέχρι στιγμής έχει αναδείξει νικητή τον Άρη σε όλα τα επίπεδα, εκτός από τις νίκες. Οι κίτρινοι μπαίνουν στο σημερινό παιχνίδι με εξαιρετική ψυχολογία και θα επιδιώξουν να τελειώσουν την δουλειά τους! Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει όλες τις λεπτομέρειες της αναμέτρησης, όπως και το ρεπορτάζ αμέσως μετά. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Πανιώνιος – Άρης 74-67

40” Γρήγορο τρίποντο του Τσιάρα, φάουλ που δεν δίνεται, η μπάλα στον Πανιώνιο, απομένουν 12” για το τέλος. Βολές για τον Γιάνκοβιτς και 74-67.

40′ Στα 15,7” ο Αθανασούλας σκοράρει (72-67).

40′ Στα 38” Άστοχο τρίποντο του Πάσαλιτς.

40′ Φάουλ του Τσιάρα στον Μπατή (59”), βολές 1/2 και 70-67.

39′ Επιθετικό ριμπάουντ του Χαρίση και φάουλ (1.16). Βολές για τον παίκτη του Άρη, 1/2 και 69-67.

39′ Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει (69-66), απομένουν 1.35

38′ Σκοράρει ο Αθανασούλας (67-66).

37′ Ο Μπούκερ σκοράρει (65-64). Απαντάει ο Πάσαλιτς (65-66).

36′ Βολές για τον Μπατή από το 4ο φάουλ του Χαντ, 1/2 και 63-64.

36′ Βολές για τον Μπόγρη, 1/2 και 62-64.

35′ Τρίποντο του Χαντ και ο Άρης μπροστά (61-64)!

Διακοπή στο ματς γιατί έχει χαλάσει το χρονόμετρο των 24” στο καλάθι που αμύνεται ο Άρης.

33′ Τεχνική ποινή για θέατρο στον Παππά. Στις βολές ο Πάσαλιτς, 1/2 και 61-61.

33′ Βολές για τον Τσακαλέρη, 0/2 και παραμένει το 61-60.

33′ Καλάθι και φάουλ του Γιάνκοβιτς (61-60).

32′ Βολές για τον Βεργίνη, ο Άρης προηγείται (58-60).

31′ Ο Πελεκάνος σκοράρει (58-58).

31′ Ο Τσακαλέρης σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ (58-56).

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Πανιώνιος – Άρης 58-54

30′ Ο Παππάς σκοράρει (58-54).

30′ Βολές για τον Βεργίνη από φάουλ του Μπατή (3ο), ο Άρης μειώνει σε 56-54.

30′ Πέμπτο φάουλ από τον Σαρικόπουλο, αποβάλλεται και βολές για τον Μπούκερ, 1/2 και 56-52.

29′ Ασίστ του Βεργίνη, κάρφωμα του Σαρικόπουλου και 55-52.

28′ Τέταρτο φάουλ και ο Σαρικόπουλος! Χαζό φάουλ και αυτό όπως και του Χαρίση πριν… Βολές για τον Γιάνκοβιτς, 1/2 και 55-50.

28′ Φάουλ του Χαρίση – το τέταρτο – βολές για τον Γιάνκοβιτς, 1/2 και 54-50.

28′ Ο Βεργίνης σκοράρει (53-50).

27′ Ο Μπούκερ σκοράρει (53-48).

25′ Δίποντο πάνω σε άμυνα από τον Γιάνκοβιτς (51-48).

24′ Αντιαθλητικό φάουλ του Χαντ στον Γιάνκοβιτς (σωστή απόφαση), ο Πανιώνιος περνάει μπροστά (49-48), έχει και τη μπάλα.

24′ Νέο αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Σαρικόπουλο, από τον Μπούκερ αυτή τη φορά, 0/2 βολές παραμένει το 47-48.

24′ Εξαιρετικός ο Τσιάρας (47-48).

23′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς (47-46).

23′ Ο Χαντ σκοράρει και βάζει τον Άρη μπροστά (44-46).

23′ Αντιαθλητικό φάουλ του Μίλμπουρν στον Σαρικόπουλο. 2/2 βολές και 44-44, η μπάλα για τον Άρη.

22′ Τρίποντο του Μούρτου και 44-42!

22′ Βολές για τον Γιάνκοβιτς και 44-39.

21′ Ασίστ του Τσιάρα στον Χαντ και καλάθι (42-39).

21′ Λάθος του Χαντ, σκοράρει ο Μίλμπουρν (42-37).

Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

Τα τρία φάουλ του Χαρίση και του Σαρικόπουλου και τα 13 επιθετικά ριμπάουντ του Πανιωνίου είναι αυτά που προβληματίζουν τον Αγγέλου στο πρώτο ημίχρονο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Πανιώνιος – Άρης 40-37

20′ Καρφώνει ο Μπούκερ (40-37) μετά από λάθος του Πάσαλιτς.

20′ Τρίποντο του Πέιν (38-37).

20′ Κλέψιμο του Τσιάρα, σκοράρει στον αιφνιδιασμό και 35-37! Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο.

19′ Ισοφαρίζει ο Πελεκάνος με τρίποντο (35-35)!

19′ Ο Μπόγρης πάει να επιτεθεί στον Πελεκάνο! Δέχεται τεχνική ποινή, πετάχτηκε μπουκάλι με νερό από την κερκίδα. Τεχνική ποινή και για τον Τσιάρα. Με 1/2 βολές του Μπόγρη το σκορ γίνεται 35-32.

18′ Μειώνει ο Χαρίσης (34-32) με μακρινό σουτ.

17′ Βολές για τον Πελεκάνο και 34-30.

17′ Εύστοχος ο Μίλμπουρν (34-29).

17′ Ο Μπόγρης κάνει το 32-29.

16′ Σκοράρει ο Παππάς (30-29).

16′ Ο Μπόγρης κλώτσησε τον Χαντ, αντιθλητικό χρεώνει ο Γκόντας. Ο Χαντ με 1/2 βολές βάζει τον Άρη μπροστά 28-29.

15′ Ισοφαρίζει ο Πάσαλιτς (28-28).

14′ Μειώνει ο Βεργίνης (28-26).

12′ Τρίποντο από τον Αθηναίου (28-24).

11′ Εύστοχος ο Πέιν (25-24).

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Πανιώνιος – Άρης 23-24

10′ Σκοράρει ο Καββαδάς (23-24).

10′ Βολές για τον Μποχωρίδη, 1/2 και 21-24.

10′ Νέες βολές για τον Καββαδά, τρίτο φάουλ ο Σαρικόπουλος. Παραμένει το 21-23 μετά τις 0/2 από τον παίκτη του Πανιωνίου.

10′ Βολές για τον Καββαδά, 0/2 παραμένει το 21-23.

9′ Ο Βεργίνης σκοράρει (21-23).

9′ Στις βολές ο Παππάς, νέα ισοπαλία (21-21).

9′ Βολές για τον Βεργίνη, ο Άρης και πάλι μπροστά (19-21).

9′ Ο Παππάς με τρίποντο ισοφαρίζει (19-19).

8’Ο Παππάς μειώνει σε 16-19.

8′ Ο Γκόντας δίνει από μία τεχνική ποινή σε Πελεκάνο, Καββαδά.

8′ Ο Παππάς μειώνει (14-19).

7′ Βολές για τον Σαρικόπουλο και 12-19.

Έξι επιθετικά ριμπάουντ ο Πανιώνιος, αυτό το πρόβλημα του Άρη ως τώρα.

7′ Βολές για τον Καββαδά, 1/2 και 12-17.

6′ Βολές για τον Αγραβάνη, 1/2 και 11-17.

Ο Ψαριανός δεν έδωσε τεχνική ποινή στο ψεύτικο πέσιμο του Αγραβάνη…

6′ Καλάθι του Πελεκάνου και 10-17! Τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου!

5′ Τάπα του Χαρίση στον Μπούκερ και καλάθι του Πάσαλιτς στον αιφνιδιασμό (10-15)!

5′ Τρίποντο από τον Τσιάρα και 10-13!

4′ Ισοφαρίζει ο Αγραβάνης (10-10).

4′ Βολές για τον Μπούκερ, μειώνει ο Πανιώνιος (8-10).

3′ Νέο καλάθι και φάουλ από τον Χαρίση! Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στο ματς, παρά την πίεση του Πανιωνίου. Μπροστά με 6-

3′ Μειώνει ο Παππάς (6-7).

3′ Σκοράρει ο Χαρίσης και 4-7!

2′ Καλάθι και φάουλ από τον Τσιάρα! Ο Άρης μπροστά με 4-5.

2′ Ο Μπούκερ ευστοχεί (4-2).

2′ Ισοφαρίζει ο Πελεκάνος (2-2).

1′ Βολές για τον Παππά, ανοίγει το σκορ (2-0).

Η πεντάδα του Άρη: Μούρτος, Πάσαλιτς, Πελεκάνος, Τσιάρας, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Πανιωνίου: Αθηναίου, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Μίλμπουρν, Μπούκερ.

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι

Οριστικά εκτός 12αδας ο Αντώνης Ασημακόπουλος. Στη θέση του ο Βεζένκοφ.

Οπαδός του Πανιωνίου έφτυσε τον Πάσαλιτς στη διάρκεια της προθέρμανσης, ο Βόσνιος κινήθηκε απειλητικά εναντίον του, αλλά με την παρέμβαση του Βαγγέλη Αγγέλου και των συμπαικτών του δεν υπήρξε συνέχεια. Προκλητικοί οι οπαδοί του Πανιωνίου πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι, αλλά και ο Πάσαλιτς πρέπει να προσέξει την συμπεριφορά του, ειδικά σήμερα!

Την θέση του Ασημακόπουλου θα πάρει κατά πάσα πιθανότητα ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, ο οποίος προφανώς έχει ξεπεράσει την θλάση! Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, που ντύθηκε και θα είναι όπως όλα δείχνουν στην 12αδα.

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής στον Άρη με τον αρχηγό του Αντώνη Ασημακόπουλο! Τραυματίστηκε, δοκίμασε να μπει στη προθέρμανση πριν από λίγη ώρα, αλλά μάλλον δεν θα τα καταφέρει.

Ο Άρης έχασε τον πρώτο αγώνα στη Νέα Σμύρνη με 80-79, κέρδισε όμως εύκολα και καθαρά τον δεύτερο στο Nick Galis Hall με 75-66, παρουσιάζοντας σαφώς καλύτερη εικόνα από τον Πανιώνιο στη σειρά.