PRESSARIS LIVE: Άρης – Νίμπουρκ 65-71 (Τελικό)

Ο Άρης θέλει να κεφαλαιοποιήσει την εκτός έδρας νίκη του επί της Ζιέλονα Γκόρα, κερδίζοντας σήμερα τη Νίμπουρκ στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Παλέ και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΙΚΟ: Άρης – Νίμπουρκ 65-71

40′ Ο Τσαϊρέλης κάνει το 65-71.

39′ Ο Μπερίσα με τρίποντο κάνει το 63-71 (1:18).

39′ Ο Τσαϊρέλης κάνει το 63-68.

38′ Ο Ρέι ευστοχεί (61-68).

37′ Τρίποντο ξανά από τον Λόρενς (61-66).

37′ Τρίποντο από τον Λόρενς (61-63).

37′ Βολές για τον Βασιλόπουλο, ο Άρης μπροστά με 61-60!

36′ Τρίποντο του Τσαϊρέλη, στον πόντο το ματς (59-60)!

36′ Ο Ρέι με όμορφη ενέργεια κάνει το 56-60.

35′ Ο Πουλιανίτης με ασίστ του Τσαϊρέλη κάνει το 56-58.

34′ Ο Μπόχατσικ πάει στις βολές, 1/2 και 54-58.

34′ Ασίστ του Αθηναίου, σκοράρει ο Πουλιανίτης και 54-57.

34′ Ασίστ του Βασιλόπουλου, καλάθι από τον Τσαϊρέλη (52-57).

33′ Ο Μπερίσα κάνει το 50-57.

32′ Τρίποντο από τον Βασιλόπουλο (50-55).

32′ Ο Πούμπρλα κάνει το 47-55.

31′ Ο Βασιλόπουλος κάνει 47-53.

31′ Ο Ρέι σκοράρει με άμυνα πάνω του (45-53).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Νίμπουρκ 45-51

29′ Νέο καλάθι από τον Βασιλόπουλο και 45-51.

29′ Φάουλ που δεν χρειαζόταν από τον Φλιώνη στον Ρέι, 1/2 και 43-51.

29′ Τρίποντο από τον Βασιλόπουλο και 43-50.

28′ Παράβαση 8” για τη Νίμπουρκ, η κατοχή στον Άρη.

27′ Ασίστ του Αθηναίου, σκοράρει ο Τσαϊρέλης (50-50).

27′ Τρίποντο κι από τον Ρέι (38-50).

26′ Τρίποντο από τον Βασιλόπουλο και 38-47.

26′ Ο Ντέιβις κάνει βήματα που δεν δίνονται, στην εξέλιξη της φάσης σκοράρει και κερδίζει και φάουλ (35-47).

26′ Ο Τσαϊρέλης κάνει το 35-44.

24′ Ο Ρέι κάνει το 33-44.

24′ Τάπα του Μούρτου, ασίστ του Πουλιανίτη στον Βασιλόπουλο και 33-42.

23′ Τρίποντο από τον Αθηναίου και 31-42. Τάιμ άουτ από τον Αμιέλ.

22′ Ο Πουλιανίτης με λέι απ μειώνει σε 28-42.

22′ Τρίποντο από τον Αθηναίου και 26-42.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Νίμπουρκ 23-42

20′ Αντιαθλητικό φάουλ από τον Ντέιβις στον Τσαϊρέλη, 2/2 και 23-42.

20′ Βολές για τον Τσαϊρέλη, 1/2 και 21-42.

20′ Ο Μπέντα στον αιφνιδιασμό κάνει το 20-42.

20′ Ο Μπερίσα με τρίποντο κάνει το 20-40.

18′ Τρίποντο από τον Μποχωρίδη και 20-37. Νέο τάιμ άουτ από τον Αμιέλ… Ο Άρης πρέπει να ρίξει όσο περισσότερο μπορεί τη διαφορά πριν κλείσει το ημίχρονο.

18′ Ο Μπελ μειώνει σε 17-37.

17′ Τρίποντο από τον Αθηναίου (15-37). Τάιμ άουτ για τον Αμιέλ…

17′ Νέο καλάθι από τον Μπερίσα (12-37).

17′ Κλέψιμο του Αθηναίου, κερδίζει και αντιαθλητικό φάουλ, 1/2 βολές και 12-35.

16′ Τεχνική ποινή στον Γιαννάκη για διαμαρτυρίες, ο Μπερίσα κάνει το 11-35.

16′ Ο Μπερίσα με τρίποντο κάνει το 11-34. Τίποτα δεν λειτουργεί για τον Άρη ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση.

14′ Τρίποντο από τον Ρέι και 11-31…

13′ Νέο καλάθι για τη Νίμπουρκ από τον Βιοράλ (11-28). Νέο τάιμ άουτ από τον Γιαννάκη… Ο Άρης παρουσιάζει πολύ κακή εικόνα…

13′ Κάρφωμα του Ντέιβις και 11-26.

12′ Νέο λάθος από τον Βασιλόπουλο… Ο Άρης παίζει χωρίς ψυχολογία…

12′ Ο Πούμπρλα κλέβει τη μπάλα από τον Μποχωρίδη στο κέντρο του γηπέδου και καρφώνει (11-24).

11′ Λάθος του Γουίβερ, κάνει και φάουλ στον Ρέι. Τάιμ άουτ από τον Γιαννάκη… Ο Ρέι με 2/2 βολές κάνει το 11-22.

11′ Ο Ρέι με τρίποντο κάνει το 11-20.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Νίμπουρκ 11-17

10′ Φόλοου του Ντέιβις και 11-17

10′ Ο Μούρτος μειώνει σε 11-15.

9′ Βολές για τον Μπάρατς, 2/2 και 9-15.

8′ Ο Μπάρατς σκοράρει από τη κορυφή (9-13).

7′ Ο Ρέι κάνει το 9-11.

7′ 2/2 βολές από τον Τσαϊρέλη και 9-9.

6′ Βολές για τον Τσαϊρέλη, 1/2 και 7-9.

6′ Ο Μούρτος μειώνει σε 6-9.

6′ Ο Μπέντα κάνει το 4-9.

5′ Ο Λόρενς κάνει το 4-7.

5′ Ο Τσαϊρέλης μειώνει από τη γωνία σε 4-5.

3′ Ο Αθηναίου κερδίζει φάουλ, αντιδρά άσχημα και χρεώνεται με τεχνική ποινή… Ο Μπερίσα με εύστοχη βολήκάνει το 2-5.

3′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Κριζ (2-4).

2′ Ο Τσαϊρέλης με φόλοου κάρφωμα κάνει το 2-2.

1′ Ο Κριζ κάνει το 0-2 με τυχερό τρόπο…

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Αθηναίου, Μούρτος, Βασιλόπουλος, Τσαϊρέλης.

Η πεντάδα της Νίμπουρκ: Λόρενς, Μπερίσα, Μπόχατσικ, Πούμπρλα, Κριζ.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Αλλαγή δεδομένων! Ο Κιθ Μπένσον έκανε ένεση και θα παίξει…

Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν για τα πρώτα σουτ.

Σήμερα διεξάγονται άλλα δύο παιχνίδια για τον όμιλο του Άρη: Μπεσίκτας – Οστάνδη και Τέλεκομ Μπον – Ζιέλονα Γκόρα.

Οι κίτρινοι μπαίνουν στην 9η αγωνιστική από την 4η θέση με ρεκόρ 4-4. Η Νίμπουρκ μετά τις δύο σερί εκτός έδρας νίκες που έκανε (Ζιέλονα Γκόρα, Ναντέρ) έχει ρεκόρ 5-3 και είναι στην 2η θέση του Δ’ ομίλου.

Ο Άρης θα αγωνιστεί χωρίς τον Κιθ Μπένσον, ο οποίος δεν κατάφερε να θέσει εαυτό στη διάθεση της ομάδας λόγω της κάκωσης στον ώμο του.