PRESSARIS – LIVE: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 62-57 (ΤΕΛΙΚΟ)

Την πέμπτη σερί εντός έδρας νίκη του στο Αλεξάνδρειο αναζητάει ο Άρης σε λίγη ώρα απέναντι στον ΠΑΟΚ. Είναι η επανάληψη του αγώνα της 2ης αγωνιστικής που είχε αδίκως διακοπεί από τους διαιτητές και ορθώς επαναλαμβάνεται μετά από απόφαση του ΑΣΕΑΔ και του ΕΣΑΚΕ. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Παλέ και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 62-57

40′ 2/2 βολές για τον Μούρτο στα 10” και 62-57.

40′ Αστοχο τρίποντο Κάρτερ (19”).

40′ Βολές για τον Κάρτερ στα 56”, 1/2 και 60-57.

39′ Ο Κάρτερ σκοράρει (60-56).

38′ Πέμπτο φάουλ και τεχνική ποινή στον Μαργαρίτη, άστοχος στη βολή ο Βεζένκοφ.

38′ Βολές για τον Μαργαρίτη, 0/2 παραμένει το 60-54…

37′ Βολές για τον Όντουμ, μειώνει ο ΠΑΟΚ (60-54).

37′ Ο Αντεγκμπόγιε περνάει σα σταματημένους τους παίκτες του ΠΑΟΚ και κάνει το 60-53. Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο.

36′ Ο Τσόχλας ευστοχεί (58-53).

35′ Απαντάει ο Λάνγκφορντ (58-51).

35′ Ο Ριντ κάνει το 58-48.

34′ Ο Βεζένκοφ ευστοχεί στη βολή της τεχνικής (56-48).

34′ Τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ για διαμαρτυρίες από Μπούτσκο και Ζουρνατζίδη.

33′ Βολές για τον Λάνγκφορντ, 1/2 και 55-48.

33′ Νέο καλάθι του Σίμτσακ από επιθετικό ριμπάουντ! Ο Άρης μπροστά με 55-47!

32′ Ο Σίμτσακ σκοράρει με φόλοου (53-47).

31′ Ο Ριντ με τρίποντο κάνει το 51-47!

31′ Βολές του Λάνγκφορντ το σκορ γίνεται 48-47.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 48-45

30′ Καλάθι και φάουλ του Βον. Μειώνει ο ΠΑΟΚ σε 48-45.

30′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει (48-43).

30′ Φάουλ του Σίμτσακ στον Μαργαρίτη, μειώνει ο ΠΑΟΚ (46-43).

30′ Βολές για τον Μούρτο, 0/2 και παραμένει το 46-41.

29′ Βολές για τον Λάνγκφορντ, 1/2 και 46-41.

29′ Βολές για τον Μούρτο από φάουλ του Τσόχλα. Το σκορ γίνεται 46-40.

29′ Ζώνη από Άρη, σκοράρει ο Λάνγκφορντ (45-40).

29′ Εκπληκτική άμυνα από τον Μούρτο, κερδισμένο φάουλ και πάει στις βολές… 1/2 και 45-38.

28′ Βολές για τον Μούρτο και 44-38.

27′ Από ένα φάουλ σε Πάσαλιτς – Λάνγκφορντ, είναι το 4ο για τον παίκτη του Άρη.

27′ 1/2 βολές για τον Μούρτο και 42-38.

27′ Κρεσέντο Αντεγκμπόγιε και 41-38!

26′ Καλάθι και φάουλ από τον Αντεγκμπόγιε, ο Άρης μπροστά με 39-38.

26′ 2/2 βολές για τον Κάρτερ (36-38).

25′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει (36-36).

25′ Καλάθι και φάουλ από τον Βον, ο ΠΑΟΚ προηγείται 34-35. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη. Με 1/1 βολή ο Βον κάνει το 34-36.

23′ Τρίποντο από τον Μαργαρίτη (34-33).

22′ Τρίποντο από τον Κάρτερ και 34-30.

22′ Ο Ριντ κάνει το 34-27!

22′ Βολές για τον Όντουμ, 0/2 παραμένει το 32-27.

21′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και 32-27!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 29-27

19′ Τρίποντο του Λάνγκφορντ (29-27).

19′ Τρίποντο του Ριντ και 29-24!

17′ Ο Άρης έχει 9 επιθετικά ριμπάουντ.

17′ Τρία φάουλ ο Τόμας…

16′ Λέι απ του Αντεγκμπόγιε και 26-24.

15′ Ο Σαλούστρος ισοφαρίζει (24-24).

13′ Βολές για τον Χαρίση (2ο φάουλ Μαργαρίτη), ο Άρης μπροστά με 24-22.

12′ Ο Αντεγκμπόγιε απαντάει (23-22).

12′ Ο Όντουμ κάνει το 21-22.

11′ Ο Χαρίσης κάνει το 21-20.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 19-20

10′ Τρίποντο από τον Μαργαρίτη (19-20).

10′ Ο Ριντ βάζει τον Άρη μπροστά (19-17)!

9′ Ισοφαρίζει ο Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό (17-17).

9′ Βολές για τον Ριντ, ο Άρης πλησιάζει ακόμα περισσότερο (15-17).

8′ Ο Νέιμικ εύστοχος και πάλι (13-17). Φτάνει τους 7 πόντους.

7′ Βολές για τον Όντουμ, (2ο φάουλ ο Τόμας, 2 έχει κι ο Νέιμικ), το σκορ γίνεται 11-17.

7′ Απαντάει γρήγορα ο Βεζένκοφ (11-16).

7′ Νέο κάρφωμα του Βον (9-16).

7′ Μειώνει ο Νέιμικ (9-14).

6′ Ο Νέιμικ μειώνει σε 7-14. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

5′ Κάρφωμα του Βον και 5-14.

5′ Καλάθι και φάουλ από τον Όντουμ (5-12).

4′ Ο Ριντ μειώνει σε 5-9.

4′ Ο Σαλούστρος κάνει το 3-9.

3′ Ο Βεζένκοφ ευστοχεί (3-7).

3′ Βολές για τον Νέιμικ, ο Άρης μειώνει σε 1-7.

2′ Ο Όντουμ κάνει το 0-7. Κακό ξεκίνημα για τον Άρη.

Στο γήπεδο και ο Γιάννης Ιωαννίδης.

1′ Κάρφωμα του Βον και 0-5.

1′ Τρίποντο από τον Κάρτερ (0-3).

Η πεντάδα του Άρη: Τόμας, Πάσαλιτς, Ριντ, Βεζένκοφ, Νέιμικ.

Η πεντάδα του ΠΑΟΚ: Όντουμ, Κάρτερ, Σαλούστρος, Μαργαρίτης, Βον.

Η 12αδα του Άρη: Πάσαλιτς, Δήμας, Ριντ, Τόμας, Πουλιανίτης, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ, Νέιμικ, Μούρτος, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.

Η 12αδα του ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ, Λιάπης, Κάρτερ, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Όντουμ, Βον, Χονδρογιάννης, Σαλούστρος.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Αποθέωση της ομάδας του Άρη στην είσοδό της στον αγωνιστικό χώρο!

16:16 Στο Παλέ βρίσκεται ο Τζέισον Φιλίπι, σκάουτ των Μπλέιζερς. Είχε έρθει και πέρσι για να δει αγωνιζόμενο τον Σάσα Βεζένκοφ.

16:12 Το γήπεδο έχει αρχίσει να γεμίζει. Οι δύο ομάδες έχουν βγει για προθέρμανση.

15:41 Ο Στέλιος Πουλιανίτης βρήκε πρώτος για προθέρμανση από τον Άρη. Ο Κέβιν Λάνγκφορντ κάνει ήδη σουτ από τον ΠΑΟΚ.

15:29 Έφτασε η αποστολή του ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο χωρίς κανένα πρόβλημα. Τους υποδέχθηκε η διοίκηση του Άρη παρουσία του προέδρου της ΚΑΕ, Λευτέρη Αρβανίτη.

aris_paok_afixi

– Σε σύνολο 27 αγώνων ως γηπεδούχος (από το 1992-93 και μετά), ο Άρης έχει 15 νίκες επί του σημερινού αντιπάλου του.

– Ο Άρης θα αγωνιστεί πλήρης, καθώς ο Τόρεϊ Τόμας ξεπέρασε τη θλάση που είχε υποστεί πριν δύο εβδομάδες στο παιχνίδι με το Ρέθυμνο. Από τον ΠΑΟΚ θα απουσιάσουν οι τραυματίες Κώστας Χαραλαμπίδης, Κώστας Κακαρούδης και ο Τζέι Αρ Μπρέμερ που αποχώρησε γιατί βρήκε ομάδα στη Τουρκία (Κόνιασπορ).

– Ο Άρης έχει ρεκόρ 8-5 στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 4η θέση. Ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 11-2 και βρίσκεται στην 3η θέση. Αμφότεροι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, το σημερινό.