ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Πρόβα τζενεράλε με νίκη (75-58) επί των Τρικάλων

Με νίκη και καλή αμυντική λειτουργία ολοκλήρωσε ο Άρης τα φιλικά προετοιμασίας του. Κέρδισε τα Τρίκαλα στο Αλεξάνδρειο με σκορ 75-58 και πλέον στρέφει την προσοχή του στον προημιτελικό Κυπέλλου της Τετάρτης, περιμένοντας και τους Γκάρι Μπελ, Κιθ Μπένσον.

Όπως ενημέρωσε η ΚΑΕ στην ιστοσελίδα της “στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών του υποχρεώσεων, ο Άρης επικράτησε των Τρικάλων με 75-58 σε αγώνα που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο “Νick Galis Hall”. Ο αγώνας που ήταν προπονητικού χαρακτήρα διήρκεσε 45 λεπτά κατόπιν συμφωνίας των προπονητών των δυο ομάδων. Οι κίτρινοι βασίστηκαν και πάλι στην πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία, έχοντας κατά διαστήματα καλές επιθετικές συνεργασίες κι έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλό επίπεδο ενόψει του πρώτου επίσημου αγώνα της νέας σεζόν.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη έδειξαν από το ξεκίνημα τη διάθεση τους να πιέσουν τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκαν με 13-3. Η θεσσαλική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 14-12 αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 20-14. Ο Άρης έπαιξε πολύ δυνατή άμυνα στη δεύτερη περίοδο, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στα Τρίκαλα που σκόραραν μόλις επτά πόντους σε 10 λεπτά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 39-21 υπέρ της ομάδας μας. Οι κίτρινοι διατήρησαν ένα διψήφιο προβάδισμα και στο δεύτερο ημίχρονο με εξαίρεση ένα διάστημα προς τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου (οι Θεσσαλοί μείωσαν σε 47-40) και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης με σταθερά την άμυνα έφτασαν στη φιλική νίκη.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Αγραφιώτης, Λουλουδιάδης

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-21, 55-43, 69-54, 75-58

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 2, Vaughn 15(1), Τσαϊρέλης 8, Πουλιανίτης 6, Δίπλαρος 1, Χρηστίδης 3, Μούρτος 2, Αθηναίου 3(1), Morant 14, Βασιλόπουλος 10(2), Weaver 9(1).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Jones 19, Λούντζης 12(3), Σλαφτσάκης 9(1), Καραγιώργος 1, Hale 3, Facey 10, Καλογιαννίδης 1, Σκουλούδης, Τάταρης 3″.