Νίκη στη πρόβα τζενεράλε, 74-70 την Γκαζιαντέπ στη Τουρκία!

Ο Άρης κέρδισε το τελευταίο φιλικό του παιχνίδι, επικρατώντας της Γκαζιαντέπ στην Τουρκία με σκορ 74-70! Οι κίτρινοι με κορυφαίους τους Γουότερς, Μακ Νιλ και Κοέν έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, παρουσίασαν προβλήματα στο δεύτερο μέρος, είχαν όμως σωστές αποφάσεις στο τέλος και πήραν τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Άρης έχασε τον Τζαμέλ Χάγκινς, ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι από αγκωνιά σε μια φάση που ήταν στην επίθεση. Παρόλ’ αυτά έλεγξε τον ρυθμό και πήρε το προβάδισμα με 21-13 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (21-15).

Ο Μούρτος με καλάθι έγραψε το 29-20 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (33-20), ενώ με τρίποντο του Κοέν το σκορ έγινε 40-25 για τους κίτρινους, που έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (43-29).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν της Γκαζιαντέπ. Οι Τούρκοι ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, έβαλαν προβλήματα στον Άρη, που δεν είχε συγκέντρωση και λύσεις επιθετικά. Με σερί 19-4 το 45-29 του Άρη έγινε 49-48 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι κίτρινοι με τους Γουότερς, Κοέν και Μακ Νιλ προηγήθηκαν με 68-63 και 71-65 στα 42” πριν το τέλος κι αν ήταν πιο προσεκτικοί από τη γραμμή των βολών θα είχαν καθαρίσει πιο εύκολα τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-43, 48-49, 70-74.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ: Ράουτινς 16 (4ρ.), Σονμέζ, Ερόλ 8 (4ρ.), Κάλογουεϊ 10 (3ρ., 2ασ.), Ρούζιτς 2 (6ρ.), Μπάλαζιτς 6 (4ρ., 3ασ.), Εγκιούζ 2, Ουίλιαμς 17 (7ρ.), Ογκιούτ 9 (3ασ.).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4 (5ρ.), Πελεκάνος 5 (2ρ.), Τσούπκοβιτς 3, Γουάιτ 5 (5ρ., 2ασ.), Γουότερς 18 (2ρ.), Ζάρας 4, Χάγκινς 5, Κοέν 10 (3ρ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ (4ρ., 2ασ.), Μακ Νιλ 16 (5ρ., 3ασ.).