Έκανε ζημιά στη Λέστερ η Νιουκάστλ

Με το εμφατικό 4-2 κέρδισε η Νιούκαστλ τη Λέστερ εκτός έδρας και της έβαλες σε περιπέτειες για την τετράδα.

Ο Γουίλοκ στο 22ο λεπτό ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στο 34’ ο Ντάμετ ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα νικώντας τους πάντες στον αέρα για το 2-0 της Νιουκάστλ.

Οι “καρακάξες” πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Γουίλσον στο 65’. Μάλιστα ο Γουίλσον με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σχεδόν πέντε λεπτά αργότερα έγραψε στο 4-0 και μετέτρεψε σε θρίαμβο για την ομάδα του νίκη επί των “αλεπούδων”.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μετριάσουν την εικόνα της ήττας με δύο τέρματα στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Άρμπλινγκτον στο 85’ και τον Ιχεανάτσο στο 87’ να γράφουν το τελικό 4-2.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Καστάν, Φοφανά, Σογιουντσού, Περέιρα (69′ Τόμας), Τίλεμανς, Εντιντί (63′ Πέρεθ), Ολμπράιτον, Μάντισον (77′ Μεντί), Ιχεανάτσο, Βάρντι.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μέρφι, Κραφτ, Φερνάντεθ, Ντάμετ, Ρίτσι, Γουίλοκ (78′ Λόνγκσταφ), Σέλβι, Αλμιρόν (88′ Χέντρικ), Γουίλσον, Σεν-Μαξιμέν (84′ Ζοέλιντον).