Αμαύρωσε την ευρωπαϊκή ιστορία του, ήττα ντροπής από τη Κατάγια (70-79)

Ο Άρης βίωσε σήμερα μία από τις πιο ντροπιαστικές ήττες στην ευρωπαϊκή ιστορία του, αν όχι την πιο ντροπιαστική. Αυτό που είδαν όσοι βρέθηκαν στο Παλέ ήταν αποκαρδιωτικό και σαφώς θα πρέπει να ζητηθούν ευθύνες από όλους για την οικτρή εικόνα στη πρεμιέρα του FIBA Europe Cup και την ήττα από την Κατάγια της Φινλαδίας με σκορ 70-79.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με λογική να πιέσει την Κατάγια σε όλο το γήπεδο και να τρέξει, βρίσκοντας λύσεις στο τρανζίσιον. Αυτό και έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι κίτρινοι έφτασαν να προηγούνται και με 15 πόντους διαφορά (29-14 λίγο πριν το φινάλε της περιόδου)!

Ξεκίνησαν με 3/3 τρίποντα και βρέθηκαν στο +10 πολύ νωρίς (14-4 στο 4’) και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό χωρίς να βρουν κάποια σπουδαία αντίσταση από την Κατάγια. Στο 7’ το σκορ ήταν 21-11 και ως το φινάλε του δεκαλέπτου οι κίτρινοι με ομαδικό μπάσκετ κυριάρχησαν πλήρως των Φινλαδών (29-16).

Οι παίκτες του Αγγέλου πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει στο πρώτο δεκάλεπτο και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο λες και ήταν σε… διακοπές. Η Κατάγια το εκμεταλλεύτηκε και με πρωταγωνιστή τον Σίμπσον ισοφάρισε σε 33-33 (15’)! Οι Φινλαδοί είχαν 16 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και είχαν σκοράρει ήδη 17 πόντους στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, ενώ για πρώτη φορά προηγήθηκαν κιόλας στο 16’ (34-35). Με τρίποντο του Πάλμι προηγήθηκαν με 35-38 απέναντι σε έναν Άρη που πελαγοδρομούσε στο παρκέ και απλά ισοφάρισε σε 42-42 με τη λήξη του ημιχρόνου, με τρίποντο του Λάκι Τζόουνς.

Ένας Άρης χωρίς αρχή, μέση και τέλος

Οι κίτρινοι ήταν πολύ κακοί και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Κατάγια είχε καταφέρει να τους… εγκλωβίσει στο ρυθμό της, ο Μποχωρίδης δεν είχε σκοράρει, οι περιφερειακοί δεν δημιουργούσαν και η φινλαδική ομάδα χωρίς να κάνει κάτι σπουδαίο προηγήθηκε με 49-56 και 51-58 και έκλεισε την περίοδο στο 53-58.

Στο 32’ ήρθε το πρώτο καλάθι του αρχηγού του Άρη που μείωσε σε 56-58, αλλά το τρίποντο του Σεπάλα διαμόρφωσε το 56-61 και στο 33’ το σκορ ήταν 56-63 για την Κατάγια. Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν το παρκέ (57-65 στο 34’), ο Άρης ήταν το λιγότερο… τσαπατσούλης επιθετικά και αμυντικά δεν είχε καμία συνοχή. Με 1/2 βολές του Σεπάλα από αντιαθλητικό φάουλ και “γκολ-φάουλ” του Πάλμι η Κατάγια έφτασε στο +11 (57-68 στο 34’), ενώ ο Βαντάγια έκανε το 57-70!

Η… τραγωδία δεν είχε τέλος, καθώς με 2/3 βολές του Σίμπσον στο 36’ το σκορ έγινε 60-74 για τους Φινλαδούς και 63-76 στο 28’. Ο Άρης με πέντε σερί πόντους από τον Κάιζερ μείωσε σε 68-76, έβγαλε την άμυνα αμέσως μετά αλλά το τρίποντο του Μποχωρίδη στα 50’’ δεν βρήκε στόχο… Ο Σίμπσον ευστόχησε σε δικό του τρίποντο και έκανε το 68-79 και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας ντροπής για τον Άρη…

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79.

ΑΡΗΣ (9/20β., 20/45δπ., 7/25τρ., 44ρ., 19ασ., 12λ., 7κλ, 3κοψ.): Μπελ 18 (3/5β., 6/8δπ., 1/7τρ., 4ρ., 2ασ.), Μποχωρίδης 2 (1/5δπ., 0/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Φλιώνης, Κάιζερ 17 (7/10δπ., 1/1τρ., 6ρ.), Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (5ασ.), Χάρις 6 (4ρ.), Τζόουνς 11 (3/3β., 1/5π., 1/5τρ., 6ρ., 3ασ.), ΜακΓκι 6 (6ρ.), Βεργίνης 2.

ΚΑΤΑΓΙΑ (10/17β., 24/47δπ., 7/19τρ., 41ρ., 14ασ., 13λ., 5κλ., 4κοψ.): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (7ασ.), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουόλιλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (7ρ.)