Αντίπαλοι Εθνικής: Νέα ήττα για τη Νέα Ζηλανδία από τον Καναδά

Η Νέα Ζηλανδία ήταν πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο φιλικό με τον Καναδά, πάλι όμως η ομάδα του Νικ Νερς ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 103-100 στην παράταση.

Ακολούθησε το PRESSARIS και στο Instagram, για ακόμα πιο άμεση ενημέρωση στα θέματα του Άρη!

Η ήττα με 34 πόντους διαφορά (122-88) έκατσε βαριά στους Νεοζηλανδούς. Όταν λοιπόν βρήκαν σήμερα (21/8) πάλι μπροστά τους τον Καναδά, φρόντισαν να δείξουν ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο στον δεύτερο φιλικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο 4.500 θέσεων Quaycentre του Σίδνεϊ. Τη νίκη, πάντως, πάλι η ομάδα του Νικ Νερς την πήρε. Έστω και στην παράταση.

Ο Φιλ Σκραμπ πέτυχε 24 πόντους και ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, αλλά και ένα από τους έξι Καναδούς που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, μαζί με τους Πάνγκος (17), Μπρίσετ (12), Τόμας Σκραμπ (12), Κλάσεν (10) και τον Κάιλ Γουίλτζερ, τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε και τις βολές που έγραψαν το τελικό 103-100 λίγο πριν από τη λήξη.

Ο Κόρι Γουέμπστερ (33 πόντοι) κράτησε όρθια σε όλο το ματς τη Νέα Ζηλανδία, προσεχή αντίπαλο της Ελλάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου, πριν ισορροπήσουν το ματς οι Καναδοί. Η ομάδα του Νερς ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 33′ (71-61), αλλά οι Tall Blacks κατόρθωσαν να στείλουν το ματς στην παράταση με γκολ φάουλ του Κόρι Γουέμπστερ 12,7” πριν από τη λήξη.

Ο Γουίλτζερ αστόχησε σε τρίποντο από την γωνία μετά το έξυπνο play που έπαιξαν οι Καναδοί με 2,4” να απομένουν για τη λήξη και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε παράταση, με το έργο να έχει… αντίθετη πλοκή. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Καναδάς ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά (99-88) μόλις 1’15” πριν από το τέλος, αλλά τα τρίποντα του Κόρι Γουέμπστερ έφεραν τη Νέα Ζηλανδία στον έναν πόντο 4,7” πριν από τη λήξη. Στα 3” ο Γουίλτζερ έβαλε όμως δύο βολές και ο Τάι Γουέμπστερ ήταν άστοχος στο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 33-36, 60-59, 81-81 (κ.α.), 103-100.