ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη επί του Ιωνικού (74-62) και οριστική παραμονή με την υπογραφή του Νετζήπογλου!

Ο Όμηρος Νετζήπογλου άφησε με ανοικτό το στόμα τους πάντες και ήταν αυτός που οδήγησε τον Άρη – μαζί με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς – στη νίκη επί του Ιωνικού με σκορ 74-62, που σήμανε την οριστική εξασφάλιση της παραμονής στη Stoiximan Basket League.

Ελλείψει του Ντεκόζι, ο Νετζήπογλου ξεκίνησε τον αγώνα και ήταν αυτός που έδωσε ρυθμό στον Άρη με την ενέργειά του σε άμυνα και επίθεση. Ο 19χρονος γκαρντ ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους, έβγαλε άμυνες, έδωσε ασίστ και ήταν το σημείο αναφοράς των κίτρινων που μπορεί να προηγήθηκαν με 11-4 (4’), 13-6 (5’) και 18-11 (7’), αλλά ο Ιωνικός κατάφερε με τον Τολιόπουλο να μειώσει σε 20-18 στο τέλος της περιόδου, κυρίως γιατί εκτός του Νετζήπογλου ουδείς άλλος μπόρεσε να προσφέρει επιθετικά.

Τη σκυτάλη από το νεαρό γκαρντ πήρε για τον Άρη ο Μιλόσεβιτς, ο οποίο για άλλο ένα παιχνίδι ήταν συγκινητικός και πολλές φορές έμοιαζε να παλεύει μόνος του… Ο Βόσνιος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, απόδειξη της εξαιρετικής εμφάνισης που έκανε και κράτησε τον Άρη “οδηγό” στο σκορ.

Οι κίτρινοι σχεδόν σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο είχαν διαφορά από έναν έως έξι πόντους (27-26 στο 14’, 32-26 στο 18’), αλλά ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 32-32 πριν ο Μιλόσεβιτς με 2/2 βολές διαμορφώσει το 34-32 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Νετζήπογλου πρόσθεσε άλλους 8 πόντους στο ενεργητικό του στη τρίτη περίοδο και ήταν αυτός που οδήγησε τον Άρη σε διαφορά 8-11 πόντων. Ο νεαρός γκαρντ ήταν απολαυστικός, ήταν αυτός που μοίρασε χαμόγελα σε όλους και μαζί με τον Μιλόσεβιτς κρατούσαν τον Άρη.

Ο Τσάλμερς με το πρώτο του καλάθι στο 25’ διαμόρφωσε το 52-41, ενώ ο Ντραγκίτσεβιτς με έξι σερί πόντους έγραψε το 60-49 στο 29’ πριν το 61-53 που ήταν το σκορ στο τέλος της περιόδου.

Μετά από ένα πολύ κακό πεντάλεπτο στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ιωνικός μείωσε σε 63-56, ο Άρης με σερί 7-0 από Τσάλμερς, Νετζήπογλου και Ντραγκίτσεβιτς έφτασε στο +14 (70-56) στο 37’ και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62