Ομάδα δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης στο Χαριλάου! Έχει σκοράρει τα 13 από τα 20 του γκολ!

Με νίκη θέλει να κλείσει τα εντός έδρας παιχνίδια της φετινής σεζόν ο Άρης που υποδέχεται τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχει καταφέρει να σκοράρει τα 13 από τα 20 τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο στο Χαριλάου, σύμφωνα με τα στατιστικά της Super League, ενώ παράλληλα ψάχνει και την πρώτη εντός έδρας νίκη σε ντέρμπι στα πλέι οφ.

Αναλυτικά:

Ο Άρης εντός έδρας

Έφερε ισοπαλία 1-1 στο τελευταίο με τον Ολυμπιακό, αφού είχε χάσει τα δύο προηγούμενα, με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Δεν κέρδισε τα τρία τελευταία στην έδρα του, παίρνοντας ένα βαθμό σε αυτά, αφού είχε κερδίσει τα αμέσως τρία προηγούμενα.

Έχει κερδίσει τέσσερα από τα 10 τελευταία, αφού είχε πέντε νίκες στα επτά πρώτα.

Έχασε τα δύο από τα τρία τελευταία, αφού ήταν αήττητος στα πέντε προηγούμενα με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, αυτή με τον Παναιτωλικό.

Έφερε ισοπαλία με τον Ολυμπιακό, αφού δεν είχε καμία στα πέντε προηγούμενα. Τώρα έχει μια στα έξι τελευταία και δύο στα 16 τελευταία.

Δεν σκόραρε στα τέσσερα από τα 10 τελευταία παιχνίδια, αφού είχε πετύχει γκολ και στα επτά πρώτα.

Έχει βάλει τα 13 από τα 20 γκολ του στο δεύτερο ημίχρονο.Ρεκόρ και γεγονότα.

Μετά από 40 χρόνια κατάφερε να βγει στην Ευρώπη για τρίτη χρονιά στη σειρά. Το είχε κάνει 1979, 1980 και 1981, ενώ είχε ξανασυμβεί 1968, 1969 και 1970.

Τερμάτισε δεύτερος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος μετά από 41 χρόνια. Το είχε κάνει για τελευταία φορά το 1979-80.

Μετά από 13 χρόνια ήταν η κορυφαία ομάδα της Θεσσαλονίκης, στην κανονική περίοδο.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Άρης δεν έχασε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στο Λεκανοπέδιο, αλλά και εκτός έδρας από ΑΕΚ, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ!

Έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία, που νίκησε δύο φορές στην ίδια σεζόν τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας.

Ο Άρης τερμάτισε δεύτερος και στον πρώτο γύρο. Είναι η ένατη φορά στην ιστορία του που τερματίζει πρώτος ή δεύτερος στο γύρο, αλλά πρώτη φορά από το 1986 και μετά.

Το 0-0 με τον Παναιτωλικό στις 14 Φεβρουαρίου ήταν το πρώτο του Άρη, μετά από 43 εντός έδρας αγώνες! Το προηγούμενο 0-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη SuperLeague ήταν στις 13 Απριλίου 2014, με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Δεν σκόραρε σε διαδοχικά παιχνίδια, με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό τον Ιανουάριο, για πρώτη φορά από το καλοκαίρι του 2018, που γύρισε στην κατηγορία.