ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Ουλελέ Καζάν Καζάν!

Ο Άρης φωνάζει δυνατά από το μακρινό Καζάν προς την Ευρώπη! Επέστρεψε με τον πιο επιβλητικό τρόπο! Με διπλό μέσα στην έδρα της Ούνιξ με σκορ 74-73 μετά από παράταση, δείχνοντας σε όλη την Ευρώπη ότι ο Αυτοκράτορας είναι πάλι στα… λημέρια του! Τεράστια νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και των παικτών του!

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ και θα ήταν τεράστια αδικία να χαθεί για τον Άρη που παρουσίασε πολύ καλύτερο πρόσωπο από την αρχή ως το τέλος του αγώνα στο Καζάν. Παρά την αστοχία στην επίθεση στο ξεκίνημα, οι κίτρινοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, δεν άφησαν την Ούνιξ να κάνει το παιχνίδι της και με επιθετική αιχμή τον Μακ Νιλ κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-14 για τους Ρώσους, όμως το ματς πήγαινε όπως το ήθελε ο Άρης… Το ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο με τους κίτρινους να βρίσκουν λύσεις από ασίστ του Ξανθόπουλου και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το ματς ισόπαλο και την Ούνιξ μόλις στους 31 πόντους.

Τις βάσεις για τη νίκη έβαλε ο Άρης στο τρίτο δεκάλεπτο όταν έπαιξε άριστα σε άμυνα και επίθεση! Με συμπαραστάτες του Μακ Νιλ τους Γουότερς και Γουάιτ που πήραν προσπάθειες, οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 37-45 (27’) και 41-50 (29’), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +8 (42-50).

Ήταν λογικό να πιέσει η Ούνιξ. Ο Λάνγκφορντ πήρε όλες τις επιθέσεις πάνω του, βρήκε ρυθμό και οι Ρώσοι μείωσαν σε 52-54 (34’). Οι κίτρινοι άντεξαν και με καθοριστικά καλάθια του Γουάιτ προηγήθηκαν με 52-57 (35’) και 55-61 (36’), ελέγχοντας τον αγώνα. Ο Κολόμ έφερε το ματς στον πόντο (60-61, 2.31), όμως ο Γουότερς έκανε το 60-63 (2.03). Στα 1.49 πριν το τέλος ο Γκουμπάνοφ με 1/2 βολές έκανε το 61-63. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και λάθη μέχρι τα 4’’ πριν το τέλος όταν ο Γουότερς κέρδισε φάου. Πήγε στις βολές, έβαλε μόνο τη μία (61-64) και στην τελευταία επίθεση ο Καϊμακόγλου έμεινε ελεύθερος από λάθος συνεννόηση στην άμυνα του Άρη και έστειλε με τρίποντο το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 71-67 (43’), όμως ο Άρης δεν τα παράτησε. Λέι απ του Μακ Νιλ και τρίποντο του Πελεκάνου διαμόρφωσαν το 71-72 (44’) και το παιχνίδι έγινε… ρώσικη ρουλέτα. Ο Λάνγκφορνρ έκανε το 73-72 (1.27), ο Μακ Νιλ με παλικαρίσιο τρόπο έβαλε τον Άρη και πάλι μπροστά (73-74) στα 1.06 και ακολούθησαν άστοχα σουτ από Γουάιτ (41’’), Καϊμακόγλου (30’’), Γουότερς (8’’) και Κολόμ για να έρθει αυτό το μεγάλο διπλό…

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 42-50, 64-64 (κ.α.), 73-74.

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ: Λάννγκφορντ 19 (5ρ., 3ασ.), Πονγκράσοφ 2, Παραχούσκι, Κολόμ 12 (5ρ., 8ασ.), Λικχοντέι 2, Μπάνιτς, Γκουμπάνοφ 9 (5ρ.), Πάνιν, Καϊμακόγλου 14 (8ρ., 2κλ.), Γουίλιαμς 4, Μιλάκνις 11 (3/5τρ.).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 6 (2/4τρ.), Γουάιτ 10 (8ρ.), Γουότερς 10 (4ρ., 6ασ., 2κλ.), Ζάρας, Χάγκινς 16 (8/14δπ., 4ρ., 3κοψ.), Κοέν 5 (6ρ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 20 (7/15δπ., 2/4τρ., 5ρ., 4ασ.).