Χαμόγελα για Γκάλινατ, ήττα του Άρη από τον ΠΑΟ (68-80)

Σε ένα ματς που ο Γκάλινατ πήρε χρόνο και υπήρχε δράση για τον Άρη μετά από πολλές ημέρες ο ΠΑΟ ήταν ο αντίπαλος σε μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Γκάλινατ και Σόουζα ήταν οι κορυφαίοι σε ένα ματς που ο ΠΑΟ πήρε τη νίκη στο Αλεξάνδρειο με πολλές λύσεις (68-80).

Ο Γιάννης Καστρίτης, από την πλευρά του, δεν είχε τον Δημήτρη Κατσίβελη. Πίεσε τους παίκτες του για να δείξουν ένα όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο μετά από 23 ημέρες χωρίς αγώνα και σκέφτεται πλέον το ματσάρισμα με τον Προμηθέα.

Ο Άρης με τον Μπλούμπεργκς να είναι ζεστός ήταν στο 6-7 στο πεντάλεπτο. Η ομάδα της Αθήνας ξέφυγε με 6-11, αλλά ο Γκάλινατ που παίρνει χρόνο μείωσε σε 8-11 στο 7ο λεπτό. Με τον Γκάλινατ να είναι σε καλή κατάσταση το σκορ έγινε 12-14 στο 9ο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 13-16.

Ο ΠΑΟ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 15-21 στο 12ο. Ο Γκάλινατ χάρισε μια εξαιρετική φάση με κάρφωμα, στο 17-24 και στο 15ο λεπτό.  Μάλιστα, ο Άρης στους με 21-24, βγάζοντας αντίδραση. Ο ΠΑΟ ξέφυγε στο 18ο λεπτό με 23-32, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με 25-32.

Ο Άρης μείωσε σε 27-32 στο 22ο, αλλά ο ΠΑΟ απάντησε με 27-35. Η διαφορά πήγε στους 12 με 29-41, με τον Άρη να ψάχνει λύσεις στο 24ο λεπτό. Με σερί 5-0 το σκορ έγινε 34-41. Με πέντε πόντους του Χάρελ ο Άρης μείωσε στους στο 27ο λεπτό σε 41-45. Η λήξη του δεκαλέπτου ήταν με 43-53 και μάλιστα σε έναν πολύ σκληρό αγώνα.

Το σκορ ήταν 50-55 στο 32 λεπτό, αλλά ο ΠΑΟ έβρισκε συνεχώς λύσεις από την περιφέρεια. Το 50-60 έφερε ξανά τον ΠΑΟ σε θέση οδηγού στο 33Ο. Το τελευταίο πεντάλεπτο δεν άλλαξε πολλά και ο ΠΑΟ πέρασε από το Αλεξάνδρειο με τον Άρη να ψάχνει τα πατήματά του ύστερα από πολλές ημέρες αγωνιστικής αδράνειας ενόψει Προμηθέα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Άρη, στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της χρονιάς. Και τώρα Προμηθέας και ΠΑΟΚ για τις δύο ομάδες, στον πρώτο γύρο των playoffs της Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσολάκος, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 25-32, 43-53, 68-80

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μπλούμπεργκς 7 (2/7 τρίποντα, 1/4 βολές), ντε Σόουζα 14 (7/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάρελ 5 (1), Γκάλινατ 13 (3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/6 βολές), Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 4 (4 ριμπάουντ), Τσαχτσίρας, Μποχωρίδης 3 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Περσίδης, Καλόγηρος 3, Ριντ 10 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 17 (6/8 δίποντα, 5/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σαμοντούροβ 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 8 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βιλντόσα 3 (1/8 τρίποντα), Μωραΐτης 9 (2/6 τρίποντα), Παπαπέτρου 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Λεσόρ 2 (2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 6 (2/5 δίποντα), Μαντζούκας 5 (1)