Με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης εξασφάλισε μαθηματικά μία θέση στην τετράδα, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague.

Οι Ισπανοί θριάμβευσαν στο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής με τη Φενερμπαχτσέ στη Μαδρίτη και με το τελικό 90-75 έδωσαν συνέχεια στην ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της κατάταξης (οι «ερυθρόλευκοι» υπερτερούν). Στον αντίποδα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υποχώρησε στο 18-13, χάνοντας έδαφος στο «κυνήγι» της τετράδας.

Η άμυνα της Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο (κράτησε τους Τούρκους κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε ένα από τα δύο τελευταία δεκάλεπτα) και τα τρίποντα (12/21) των Ισπανών, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στη Φενέρ, η οποία έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο εικοσάλεπτο, εξαργυρώνοντας την κυριαρχία της στα ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά (68-58 στο 30΄) και δεν την έχασαν μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντζάναν Μούσα με 16 πόντους, ενώ από τη Φενέρ προσπάθησε ο Νάιτζελ Χέις-Ντέβις με 17.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-44, 68-58, 90-75