Του πάει το MLS του Φούντα, έκανε χατ τρικ κι έφτασε τα εννέα γκολ

Ο Ταξιάρχης Φούντας κάνει άμεση «απόσβεση» των χρημάτων που δαπάνησε η DC Γιουνάϊτεντ για να τον αποκτήσει από την Ραπίντ Βιέννης. Ο Ελληνας επιθετικός, ήταν ο πρωταγωνιστής στην εμφατική εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 5-3, στο Ορλάντο επί της ομώνυμης ομάδας.

Ο Φούντας, σημείωσε το πρώτο του χατ τρικ στο MLS, καθώς σκόραρε στο 5ο, στο 8ο και στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ τα άλλα δύο γκολ των νικητών, πέτυχαν οι Σμιθ (74`) και Ρομπέρτα (90`+6`). Για τους γηπεδούχους, σκόραραν οι Τόρες (57`), Κάρα (66`) και Πάτο (80` πέναλτι).

Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο διεθνής άσος, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό από τον Ρομπέρτα, έφθασε τα εννέα γκολ σε δέκα συμμετοχές, στο πρωτάθλημα του MLS.