Η Νίμπουρκ δεν είναι… Κόροιβος – Πρώτη ήττα (87-79) στο Τσάμπιονς Λιγκ

Η Νίμπουρκ δεν είναι Κόροιβος και ο Άρης το πλήρωσε με την πρώτη του ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έχασε με σκορ 87-79 από τους Τσέχους γιατί πολύ απλά μπήκε να παίξει μπάσκετ από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, παρουσιάζοντας ξανά οικτρή εικόνα στην πρώτη περίοδο…

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν καλό στο πρώτο δίλεπτο, αλλά τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που θα ακολουθούσε στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 2-8 (2’), αλλά ξαφνικά έσβησε ο διακόπτης στην άμυνα… Ο Σαντ Ρος σούταρε λες και έπαιζε… ρολόι, εντελώς μόνος του και μαζί με τον Βελς οδήγησαν τη Νίμπουρκ σε ένα σερί 18-2 και έδωσαν στην ομάδα τους διαφορά 10 πόντων (20-10).

Ο Άρης ήταν ο ορισμός της… αναρχίας μέσα στο παρκέ, δεν είχε αρχή, δεν είχε τέλος, δεν είχε προσανατολισμό και κρατήθηκε στο παιχνίδι από προσωπικές ενέργειες του Γιάνκοβιτς. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 30-15 με τους κίτρινους να έχουν ήδη επτά λάθη και στα μέσα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (41-22 στο 15’) πριν αντιδράσουν οι κίτρινοι και πάλι με τον Γιάνκοβιτς και την άνοδο του Κάμινγκς που ήταν εκτός ρυθμού προφανώς λόγω του τραυματισμού του. Μείωσαν σε 45-34 στο ημίχρονο, αλλά είχαν πάρα πολλά προβλήματα να λύσουν και στα δύο μέρη του γηπέδου.

Με πολύ βελτιωμένη άμυνα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και τον Κάμινγκς να παίρνει επιθέσεις πάνω του το σκηνικό άλλαξε. Ο Άρης μείωσε αρχικά σε 47-42 (23’) και λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ του Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 49-45 (24’), αλλά ακολούθησε ένα σερί 6-0 των Τσέχων που ξέφυγαν και πάλι με 55-45 (26’) και έφτασαν γρήγορα στο +13 (61-48 στο 27’), ελέγχοντας τον αγώνα. Ο Άρης μείωσε σε 61-53 με πρωταγωνιστή τον Σίμτσακ, αλλά η Νίμπουρκ δεν τον άφησε να πλησιάσει και ξέφυγε με 65-53 (28’) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 68-55.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου το σκορ έγινε 70-55, αλλά ο Άρης μπόρεσε να επανέλθει με πρωταγωνιστές τους Σίμτσακ και Κάμινγκς. Μείωσε σε 72-66 στο 35’ είχε την ευκαιρία να ρίξει κι άλλο την διαφορά αλλά τα σουτ των Ζάρα και Μαρμπλ δεν βρήκαν στόχο και η Νίμπουρκ ξέφυγε με 77-66 στο 36’.

Οι κίτρινοι με τρίποντα από Ζάρα και Τζένκινς μείωσαν σε 77-72 (3.33 πριν το τέλος), ο Σίμπσον με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έγραψε το 79-72 (3:15), αλλά ο Κάμινγκς με τρίποντο από την κορυφή μείωσε σε 79-75 (2:45) και ο ίδιος μετά από κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε το ματς στο καλάθι (79-77 στο 2:27). Από εκείνο το σημείο και μετά οι κίτρινοι έχασαν το καθαρό μυαλό τους, η Νίμπουρκ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και πήρε τη νίκη με 87-79…

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79.