Πέρασε με ανατροπή (1-3) η ΑΕΚ από την Ξάνθη

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Κάστρο, στο δεύτερο ημίχρονο έκανε αντεπίθεση και με τα γκολ των Οικονόμου, Πόνσε και Μπογέ πέρασε με 3-1 από τα Πηγάδια.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Κάστρο στο 33’, όμως ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και έκανε την ανατροπή στο τελευταίο 25λεπτο.

Το 1-1 έγραψε στο 68’ ο Οικονόμου και δύο λεπτά αργότερα (70’) ο Πόνσε έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ. Το τελικό 3-1 πέτυχε στο 92’ ο Μπογιέ που σκόραρε στην αντεπίθεση.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ αποσπάστηκε με 10 βαθμούς στην τρίτη θέση από Άρη και Ατρόμητο, ενώ η Ξάνθη παρέμεινε στους τρεις βαθμούς πάνω από τη θέση που οδηγεί στο μπαράζ.

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Καμαρά (74′ Μελιόπουλος), Ντα Κόστα, Μπαριέντος, Γέντρισεκ (58′ Καντά), Κάστρο, Ντίρσταμ, Κοβάσεβιτς, Λισγάρας, Ντε Αμορίμ (78′ Μπρίτο).

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ, Αλεφ, Γαλανόπουλος (79′ Σιμόες), Κλωναρίδης (55′ Λιβάια), Μάνταλος, Αλμπάνης (66′ Μπογέ), Πόνσε.