Νίκη “ανάσα” επί του Λαυρίου (81-70) και… προχωράει

Ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε, τη νίκη επί του Λαυρίου, με σκορ 81-70, για την 12η αγωνιστική της Basket League, αλλά έκανε τα εύκολα δύσκολα, καθώς απώλεσε διαφορά 24 πόντων (το 67-43 στο 31’ έγινε 70-62 στο 36’) και έβαλε τον αντίπαλο στο παιχνίδι…

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Παλέ. Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα και βρήκε λύσεις από Ντραγκίτσεβιτς και Μποχωρίδη επιθετικά, αμυντικά όμως είχε προβλήματα κυρίως στην άμυνα πάνω στον Μαστρογιαννόπουλο (8π. στο α’).

Οι κίτρινοι ξέφυγαν με 14-9 στο 6’ και με τρίποντο του Μπράουν στο φινάλε του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 21-18, χωρίς πάντως να έχουν καταφέρει να κυριαρχήσουν στο παρκέ.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 23-25 (13’) και 26-29 (15’), όμως ο Άρης κατάφερε να βγάλει αντίδραση και με τον Φιτζπάτρικ να δίνει πολύτιμες λύσεις πήρε το προβάδισμα με 33-29 πριν πάει στα αποδυτήρια στο +5 (36-31) με τρίποντο του Μποχωρίδη από τα 8 μέτρα.

Στο πρώτο μέρος ο Άρης είχε σκοράρει 10 πόντους από τα λάθη του Λαυρίου, 13 πόντους από τον πάγκο του, αλλά είχε προβλήματα στην δική του άμυνα και αυτό έπρεπε να βελτιώσει το δεύτερο ημίχρονο.

Πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο οι κίτρινοι με σερί 12-2 κατάφεραν να ξεφύγουν με 48-33, βρίσκοντας λύσεις από την τετράδα Γκετσεβίτσιους, Μποχωρίδη, Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς.

Η ομάδα του Καμπερίδη είχε βρει ρυθμό και στο 26’ με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη έφτασε στο +17 (54-37) ελέγχοντας τον αγώνα. Στο 29’ με διαδοχικά καλάθια του Μόρις ο Άρης έφτασε στο +20 (60-40) και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 62-43 και περιορίζοντας το Λαύριο στους 12 πόντους.

Τα πάντα τελείωσαν στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, όταν ο Άρης με 5 πόντους του Μπράουν (2/2 βολές από τεχνική ποινή και αποβολή του Σερέλη και ένα τρίποντο) ξέφυγε με 67-43. Το Λαύριο δεν παράτησε το ματς και με σερί 0-13 μείωσε σε 67-56 (35’), εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση και τα παιδικά λάθη που έκαναν οι παίκτες του Καμπερίδη.

Μεγάλη ανάσα έδωσε ο Μόρις με τρίποντο στο 35’ για το 70-56, αλλά το Λαύριο συνέχισε να παλεύει, μειώνοντας με βολές σε 70-62 στα 3:54 πριν το τέλος. Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση. Τρίποντο από τον Μιλόσεβιτς, καλάθι του Ντραγκίτσεβιτς από ασίστ του Βόσνιου και νέο τρίποντο από τον Μπράουν διαμόρφωσαν το 78-64 στο 38’ και κάπου εκεί ο Άρης έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη, έστω και με αυτόν τον αγχωτικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 20 (6/10δ., 1/2τρ., 5/8β., 8ρ., 2ασ., 5λ.), Φλιώνης 3 (3ασ.), Μιλόσεβιτς 10 (8ρ., 4ασ., 2κοψ.), Γκετσεβίτσιους 3 (4ασ.), Ντραγκίτσεβιτς 11 (5/7δ., 1/2β., 7ρ.), Φιτζπάτρικ 8 (4/7δ., 6ρ.), Μπράουν 15 (2/4δ., 3/5τρ., 2/2β.), Σιδηροηλίας, Σλαφτσάκης, Μόρις 11 (4/8δ., 1/4τρ., 3ρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Άλμαν 12 (4/9τρ.), Μουράτος 12 (4/7δ., 4/4β., 5ασ.), Κουζέλογλου 6 (4ρ.), Ντάιμ 11 (6ρ.), Ντεκόζι 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 11 (3/4δ., 5/5β.), Γουότσον 8 (2/3τρ.), Λεγκίκας 3 (1), Ντέιβις, Γερομιχαλός 2 (7ρ.)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 24/46 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 9/16 βολές, 39 ριμπάουντ (29-10), 16 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/38 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/15 βολές, 33 ριμπάουντ (25-8), 11 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα