Champions League: Πρώτη η Λίβερπουλ, δεύτερη η Νάπολι

Η Λίβερπουλ πέρασε (0-2) από το Ζάλτσμπουργκ χάρη στα γκολ των Κεϊτά και Σαλάχ και προκρίθηκε ως πρώτη από τον πέμπτο όμιλο. Στους 16 και η Νάπολι η οποία νίκησε 4-0 στο Σαν Πάολο την Γκενκ. Στους 32 του Europa League οι Αυστριακοί.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Μετά την Παρί Σεν-Ζερμέν, την Μπάγερν, τη Μάντσεστερ Σίτι, τη Γιουβέντους, την Μπαρτσελόνα, τη Ρεάλ, την Τότεναμ και τη Λειψία, άλλες δυο ομάδες έκλεισαν εισιτήριο για τους 16 του Champions League.

Η κάτοχος της διοργάνωσης, Λίβερπουλ και η Νάπολι. Οι ρεντς πέρασαν ως πρώτοι, καθώς επικράτησαν με 2-0 της Ζάλτσμπουργκ στη Red Bull Arena.
Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό. Ο Μανέ πέρασε από τα αριστερά, ο Στάνκοβιτς βγήκε αρκετά πλάγια, με τον Σενεγαλέζο να κάνει τη σέντρα και τον Κεϊτά με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για τη Λίβερπουλ. Η Λίβερπουλ τελείωσε τη νίκη, την πρόκριση και την πρωτιά στο 58′. Ο Σαλάχ εκμεταλλεύτηκε την ωραία κάθετη, πέρασε τον Στάνκοβιτς και από αρκετά πλάγια και πολύ δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Νάπολι προκρίθηκε ως δεύτερη από τον πέμπτο όμιλο. Οι παρτενοπέι συνέτριψαν με 4-0 την Γκενκ στο Σαν Πάολο και ο Κάρλο Αντσελότι, ο οποίος διάβαζε και άκουγε τον Τζενάρο Γκατούζο να βρίσκεται προ των θυρών ανάληψης της τεχνικής ηγεσίας, πρέπει να αισθάνεται πιο άνετα.

Πρωταγωνιστής ο Αρκάντιους Μίλικ. Ο Πολωνός φορ έκανε χατ-τρικ κι άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση. Άνοιξε το σκορ στο τρίτο μόλις λεπτό. Λάθος από το νεαρό γκολκίπερ της Γκενκ, Μάαρτεν Βάντεβοορτ, ο οποίος είδε τη μπάλα να έρχεται στα πόδια του υπό την πίεση των παικτών της Νάπολι, έκανε την ντρίπλα με αποτέλεσμα να χάσει τη μπάλα και ο Μίλικ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο 25χρονος έκανε το 2-0 στο 26ο λεπτό. Ήταν η γρήγορη επίθεση για τους Ιταλούς από τα δεξιά, η παράλληλη μπαλιά προς τον επερχόμενο Μίλικ ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Γκενκ. Στο 38ο η ομάδα του ιταλικού Νότου κέρδισε πέναλτι, ο Μίλικ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ευστόχησε, φθάνοντας στο χατ τρικ.

Η Νάπολι κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 73ο λεπτό μετά από χέρι σε σουτ του Καγιεχόν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντρις Μέρτενς και α λα Πανένκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-0).