Formula 1: Στις φλόγες η Ferrari του Κάρλος Σάινθ, θρίαμβος Λεκλέρ στην Αυστρία (video)

Επιστροφή στις νίκες μετά από 7 αγώνες για τον Σαρλ Λεκλέρ, ο οποίος αντίκρισε πρώτος την καρό σημαία στο Γκραν Πρι της Αυστρίας, που αποτελεί και την έδρα της Red Bull!

Ο Μονεγάσκος οδηγός της Ferrari οδήγησε εξαιρετικά και άφησε πίσω του τον Μαξ Φερστάπεν, μειώνοντας τη διαφορά που τους χωρίζει κατά 6 βαθμούς. ό την άλλη, ο παγκόσμιος πρωταθλητής έμεινε στη δεύτερη θέση, παρότι ξεκίνησε από την pole position.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Λεκλέρ προσπέρασε σε τρεις περιπτώσεις τον μεγάλο του αντίπαλο, επιβεβαιώνοντας την ταχύτητά του.

Άτυχος στάθηκε ο έτερος οδηγός της Ferrari, Κάρλος Σάινθ, ο οποίος εγκατέλειψε στον 54ο γύρο καθώς «έσπασε» ο κινητήρας κι ενώ πίεζε τον Φερστάπεν.

Για 3ο διαδοχικό Γκραν Πρι, ο Λιούις Χάμιλτον συμπλήρωσε το βάθρο, καθώς τερμάτισε τρίτος, ενώ ο ομόσταβλός του στη Mercedes, Τζορτζ Ράσελ, κατέκτησε την 4η θέση.

Τη δεκάδα ολοκλήρωσαν οι Εστεμπάν Οκόν, Μικ Σουμάχερ, Λάντο Νόρις, Κέβιν Μάγκνουσεν, Ντάνιελ Ρικιάρντο και Φερνάντο Αλόνσο.

Ο έτερος οδηγός της Red Bull, Σέρχιο Πέρες, εγκατέλειψε από νωρίς μετά από επαφή που είχε με το μονοθέσιο του Ράσελ.

Νωρίτερα, η Ferrari του Κάρλος Σάινθ πήρε φωτιά λίγο πριν το φινάλε του Γκραν Πρι της Αυστρίας στη Formula 1, με τον Ισπανό πιλότο να βγαίνει πάντως αλώβητος από το μονοθέσιό του.

Στον 57ο γύρο του αγώνα και με τον Σάινθ να βρίσκεται στην τρίτη θέση, ο κινητήρας της F1-75 τον ανάγκασε να βρεθεί εκτός πίστας και αμέσως μετά πήρε φωτιά.

Ο Ισπανός πιλότος της Ferrari είχε πάντως προλάβει να βγει από το μονοθέσιό του, πριν αυτό τυλιχτεί στις φλόγες, με την εικόνα να είναι τρομακτική.