Mε το… “χέρι” στο γκάζι ο Άρης, σκορ και θέαμα (109-35) με τον Αριστοτέλη (photos)

Πατώντας από το πρώτο λεπτό το πόδι στο γκάζι και μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής ο Βαγγέλης Αγγέλου σε όλους τους παίκτες και κυρίως τους νεαρούς, ο Άρης επικράτησε του τοπικού Αριστοτέλη Φλώρινας με σκορ 35-109.

Με τον Βαγγέλη Αγγέλου να δίνει από νωρίς χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες της ομάδας(Μήτογλου-Πουλιανίτης) και να κρατάει εκτός Χαρίση και Σαρικόπουλο-Χαντ που είναι τραυματίες να μένουν εκτός, οι κίτρινοι πάτησαν από νωρίς το πόδι τους στο γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ προηγούμενοι με 23 πόντους διαφορά στο τέλος της περιόδου(9-32).

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο ο Αγγέλου έκανε συχνές αλλαγές και άνοιξε το ροτέϊσον με τους Μήτογλου και Πουλιανίτη να αρπάζουν από τα «μαλλιά» την ευκαιρία και να δείχνουν πολύ καλό πρόσωπο. Η διαφορά όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε για να φτάσει στην μέγιστη τιμή της(+39) στο ημίχρονο(21-60).

Οι κίτρινοι δεν άφησαν το πόδι τους από το γκάζι και επιδιώκοντας το γρήγορο παιχνίδι ανέβασαν την διαφορά στους 47 πόντους(28-75). Βεζένκοφ, Μποχωρίδης και Γκίκας έδωσαν γρήγορο ρυθμό στον αγώνα με ενώ στο 26’ το σκορ εκτινάχτηκε στο 29-80.

Ο υπό δοκιμή Ιωακειμίδης μαζί με τον Αθηναίου δημιούργησαν ένα πολύ καλό δίδυμο στην επίθεση για να ολοκληρωθούν τα ¾ του αγώνα με το σκορ στο 34-88.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα ο Άρης συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και να έχει γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, ενώ δείγμα της πιεστικής του άμυνας ήταν ότι δεν δέχτηκε καλάθι για περίπου  εννέα λεπτά στην τελευταία περίοδο.

Το τελικό 35-109 ήρθε με μία βολή του Ιωακειμίδη με τον Άρη να προσφέρει σκορ και θέαμα στο κοινό της Φλώρινας.

Τα δεκάλεπτα: 9-32,21-60, 34-88,35-109

Άρης (Αγγέλου): Αθηναίου 6(1), Τσακαλέρης 12, Λαρεντζάκης 8(1), Μούρτος 5,  Μήτογλου 18, Βεζένκοφ 11, Πουλιανίτης 12(2),  Μποχωρίδης 7(1), Ιωακειμίδης 18(2), Κελεσίδης 4, Γκίκας 6, Ασημακόπουλος 2.