Ανταγωνιστικός Άρης για 19 λεπτά, κατέρρευσε στο β’ ημίχρονο και ηττήθηκε (94-72) στο ΟΑΚΑ

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για 18-19 λεπτά στο ΟΑΚΑ, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με σκορ 94-72 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο Άρης ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Με ηγέτη τον Τσάλμερς που ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα οι κίτρινοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να εκμεταλλευτούν το ροτέισον που έκανε ο Κάτας στην ομάδα του.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (11-12) ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με 14-19 (9’), όμως ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορο 5-0 ισοφάρισε σε 19-19 που ήτα και το σκορ στην πρώτη περίοδο, με τους κίτρινους να έχουν καλά ποσοστά (7/14 εντός πεδιάς), ισορροπία στα ριμπάουντ (8-8) και δημιουργικότητα (6 ασίστ).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεφύγει στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκε με 30-23 (14’), όμως οι κίτρινοι επέστρεψαν πολύ γρήγορα. Δίχως λάθη και με καλή κυκλοφορία και ιδέες στην επίθεση, βρήκαν λύσεις με τους Λιτλ, Σιδηροηλία και Κουζέλογλου και κρατήθηκαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλό τους (33-32 στο 18’).

Το τελευταίο δίλεπτο, ωστόσο, ήταν κακό για τον Άρη, καθώς επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 10-2 και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 43-34.

Η κατάσταση ξέφυγε από τον έλεγχο του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, ειδικότερα στα πρώτα πέντε λεπτά του β’ μέρους, όταν ο Παναθηναϊκός με σερί 16-5 έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους (59-39 στο 25’). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης έχασε κάθε επαφή με το σκορ και το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 70-48 και στη τελευταία περίοδο οι δύο προπονητές είχαν περισσότερο το μυαλό τους στα επόμενα παιχνίδια των ομάδων τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-34, 70-48, 94-72.