Ρεάλ – Μπέτις 0-2: Αντίο με ήττα και αρνητικό ρεκόρ 17ετίας (video)

Η Ρεάλ έκλεισε με εντός έδρας ήττα (0-2 από την Μπέτις) τη χειρότερη σεζόν της στο πρωτάθλημα εδώ και 17 χρόνια.

Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Βαθμολογικά το ματς ήταν αδιάφορο. Η Ρεάλ ολοκλήρωσε τη χειρότερη σεζόν των τελευταίων ετών με ήττα. Αλλαγές προπονητών (ο Λοπετέγκι ξεκίνησε, ο Σολάρι τον διαδέχθηκε, ο Ζιντάν ολοκλήρωσε τη σεζόν), σκαμπανεβάσματα, μέτρια απόδοση, ήττες βαριές, αποκλεισμούς.

Το αντίο στη σεζόν ήταν αυτό που άρμοζε σε μία τέτοια σεζόν. Άλλωστε, ήταν η πρώτη μετά τη σεζόν 2001-2002 που δεν κατάφερε να ξεπεράσει το φράγμα των 70 βαθμών στο πρωτάθλημα (έμεινε στους 68), ενώ γνώρισε αποκλεισμούς σε Κύπελλο και Champions League.

Ο Κέιλορ Νάβας στο τελευταίο του ματς υπερασπιζόμενος την εστία της Ρεάλ – ο Ζιζού του ανακοίνωσε ότι δεν τον υπολογίζει – προχώρησε σε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας την εστία του απαραβίαστη.

Δεν τα κατάφερε και στο δεύτερο. Ο Λόρεν στο 61ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την παράλληλη σέντρα του Αντρές Γκουαρδάδο, τελείωσε υποδειγματικά τη φάση κι άνοιξε το σκορ, ενώ ο Χεσέ Ροντρίγκεθ, πρώην παίκτης της Ρεάλ, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (0-2) στο 75ο λεπτό, που έδωσε τη νίκη γοήτρου στην Μπέτις.