Μηδέν αντίδραση και οδυνηρή ήττα στο ΟΑΚΑ (81-61)

Ο Άρης εμφάνισε ασθένειες που είχε στο ξεκίνημα της φετινής περιόδου, δεν αντέδρασε ποτέ μέσα στο ΟΑΚΑ στην πίεση της ΑΕΚ και ηττήθηκε με σκορ 81-61 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, χάνοντας έδαφος για την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Ο Άρης ξεκίνησε νευρικά και άστοχα το παιχνίδι, το ίδιο όμως και η ΑΕΚ. Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήτν 6-5 για τους γηπεδούχους, όμως όταν ο Άρης αποφάσισε να περάσει τη μπάλα μέσα στην ρακέτα, άλλαξε ο ρυθμός. Οι κίτρινοι έκαναν το 14-8 στο 7’, 18-18 στο 9’ με καλάθι του Ντραγκίσεβιτς στον αιφνιδιασμό, αλλά Ελονού και Βασιλειάδης διαμόρφωσαν το 23-20 που ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με τον Μπάκνερ πρωταγωνιστή στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου οι κίτρινοι έλεγξαν πλήρως τον αγώνα. Προηγήθηκαν με 25-27 (13’) και 29-30 (15’) διάστημα στο οποίο ο Αμερικανός ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση και εξαιρετικός στην άμυνα.

Με την έξοδό του, σε συνδυασμό με την μέτρια παρουσία των περιφερειακών, οι κίτρινοι άρχισαν να χάνουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ούκιτς με 3/4 τρίποντα ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Έδωσε στην ΑΕΚ προβάδισμα 9 πόντων (44-35 στο 19’) και η ομάδα του πήγε στα αποδυτήρια στο +10 (46-36), εκμεταλλευόμενη κακές επιλογές των παικτών του Άρη. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ σκόραρε 17 πόντους από τα 10 λάθη του Άρη και οι παίκτες του Πρίφτη μηδέν.

Οι κίτρινοι έκαναν πολύ άσχημο τρίτο δεκάλεπτο. Δεν είχαν ούτε συγκέντρωση, ούτε ενέργεια στην άμυνα, οι δύο βασικοί πόιντ γκαρντ του χρεώθηκαν με τέσσερα φάουλ (Ξανθόπουλος, Κάμινγκς) και η ΑΕΚ κάνοντας σωστά τα απλά διατήρησε την διαφορά πάνω από 10 πόντους με τους Ούκιτς και Ντίξον και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 63-48.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπορούσε, διότι δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και αμυντικά η ΑΕΚ τιμώρησε κάθε αδράνεια. Το 65-53 στο 33’ έγινε 74-55 στο 35’ και ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε πολύ νωρίς άδοξα για τον Άρη, που δεν είχε τον τρόπο για να επιστρέψει και να διεκδικήσει κάτι από το σημερινό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-36, 63-48, 81-61.