Μία από τα ίδια και ήττα από τον Παναθηναϊκό (70-88)

Ο Άρης ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο με σκορ 70-88 για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, παρουσιάζοντας τα ίδια προβλήματα επιθετικά, ενώ αμυντικά δεν μπόρεσε να σταματήσει το περιφερειακό σουτ των πράσινων, που τελείωσαν τον αγώνα με 13/24 τρίποντα.

Ο Άρης επέλεξε να αφήσει ελεύθερο το μακρινό σε συγκεκριμένους παίκτες του Παναθηναϊκού, όπως τον Καλάθη, αλλά το πλάνο δεν βγήκε. Οι πράσινοι είχαν στο ημίχρονο 7/11 τρίποντα, τα περισσότερα εκ των οποίων ήταν χωρίς αντίπαλο και με το περιφερειακό σουτ επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Οι κίτρινοι λειτούργησαν κάπως καλύτερα επιθετικά, κυρίως όταν ήταν στο παρκέ ο Μποχωρίδης, είχαν σε καλή μέρα τον Μπένσον και κρατήθηκαν στον αγώνα, παρότι δεν είχαν το προβάδισμα.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-21 για τον Παναθηναϊκό, που έκανε ένα μικρό σερί 0-5 και ξέφυγε με 17-26, αλλά οι κίτρινοι αντέδρασαν. Μείωσαν σε 23-28 (15’) και 27-32 (16’), όμως από εκεί και – με την βοήθεια των διαιτητικών αποφάσεων – οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 5-16 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 32-48.

Ο Άρης με τον Μπένσον σε πολύ καλή κατάσταση μείωσε σε 42-52 στο 24’, αλλά ο Παναθηναϊκός, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, είχε πολύ καλό ποσοστό έξω από τα 6,75μ. και με τον Ρίβερς να παίρνει πάνω του μεγάλα σουτ, προηγήθηκε με 42-58 (26’). Οι κίτρινοι προσπάθησαν να επανέλθουν, μείωσαν σε 49-61 με τρίποντο του Μποχωρίδη, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-64.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο παρκέ, έφτασε και στο +22 (52-74, 58-80) και στα τελευταία λεπτά ο Άρης βρήκε σκορ με τον Μπελ και μείωσε σε 70-88…

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 32-48, 49-64, 70-88.