PRESSARIS LIVE: Κολοσσός – Άρης 85-84 (Τελικό)

Ο Άρης έχει την ευκαιρία σήμερα στο Βενετόκλειο να αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης, φιλοξενούμενος του Κολοσσού. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Κολοσσός – Άρης 85-84

40′ Άστοχο τρίποντο του Μούρτου. Ο Άρης γύρισε από το -23 αλλά χάνει το ματς στο τελευταίο δευτερόλεπτο…

40” (3”) Ο Αχόνεν κάνει το 85-84.

40” (5”) Βολές για τον Κάμινγκς, 2/2 και ο Άρης μπροστά (83-84)!

40 (11”) Φάουλ του Ζάρα στον Χολ, 0/2 παραμένει το 83-82.

40 (11”) Ο Άρης μειώνει σε 83-82 με καλάθι και φάουλ του Κάμινγκς!

40 (14”) Βήματα από τον Ρέλεφορντ.

40′ (16”) Καλάθι και φάουλ από τον Ντραγκίσεβιτς για το 83-79.

40′ (41”) Βολές για τον Καββαδά, 1/2 και 83-76.

40′ (48”) Ο Ρέλεφορντ κάνει το 83-75.

39′ (1:14) Βολές για τον Γιάνκοβιτς, 2/2 και 81-75.

39 (1:22) Τάπα του Καββαδά στον Χολ.

39′ (1:39) Επιθετικό φάουλ του Κάμινγκς.

39′ (1:44) 2/2 βολές από τον Ρέντικ και 81-73.

38′ (2:02) Στις βολές ο Καββαδάς, 1/2 και 79-73.

38′ Άστοχος ο Ρέλεφορντ (2:10).

38′ Τρίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς και 79-72.

37′ Λάθος του Χολ, σκοράρει ο Ντραγκίσεβιτς και μειώνει στους 10 πόντους (79-69).

37′ Άστοχο τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς (3.25).

37′ Τάπα του Καββαδά στον Ρέντικ, απομένουν 3:29.

37′ Ο Κάμινγκς μειώνει σε 79-67.

36′ Ο Ρέλεφορντ εκμεταλλεύεται τα βήματα του Καββαδά και το άστοχο τρίποντο του Ζάρα και κάνει το 79-65.

35′ Ο Γιάνκοβιτς μειώνει σε 77-65.

34′ Ο Ρέλεφορντ κάνει το 77-63.

33′ Ο Ζάρας μειώνει σε 75-63.

32′ Ο Βασιλόπουλος κάνει το 75-61.

32′ Τρίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς και 73-61.

31′ 2/2 βολές από τον Καββαδά και 73-58.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Κολοσσός – Άρης 73-56

30′ Ο Κάμινγκς κάνει το 73-56.

29′ Ο Ξανθόπουλος μειώνει σε 73-54.

29′ Βολές για τον Γουότσον, 0/2 παραμένει το 73-52.

29′ Βολές για τον Κάμινγκς, 2/2 και 73-52…

28′ Τρίποντο από τον Σαλούστρο και 73-50.

28′ Κερδίζει φάουλ ο Καββαδάς και πάει στις βολές, τις χάνει και αυτός…

28′ Βολές για τον Τσαϊρέλη, 0/2 και παραμένει το 70-50.

28′ Ο Σαλούστρος κάνει το 70-50. Τραγική η άμυνα του Άρη…

28′ Βολές για τον Κάμινγκς, 2/2 και 68-50.

28′ Καλάθι και φάουλ από τον Ρέντικ, χάνει τη βολή και 68-48.

27′ Ο Γιάνκοβιτς κάνει το 66-48.

26′ Μειώνει με τρίποντο ο Τσαϊρέλης (66-46).

26′ Ο Ρέλεφορντ κάνει το 66-43.

25′ Ο Ρέντικ σκοράρει για το 64-43. Τάιμ άουτ…

25′ Ο Χολ κάνει το 62-43.

24′ Ο Ντραγκίσεβιτς μειώνει σε 60-43.

24′ Βολές για τον Ρέντικ, 2/2 και 60-41.

24′ Τρίποντο από τον Ζάρα (58-41).

24′ Τρίποντο από τον Βασιλόπουλο και 58-38.

23′ Καλάθι και φάουλ από τον Ντραγκίσεβιτς που μειώνει σε 55-38.

23′ 0/3 βολές από τον Γιάνκοβιτς…

22′ Καλάθι και φάουλ από τον Χολ και 55-35.

21′ Ο Αγγελάκος κάνει το 52-35.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Κολοσσός – Άρης 50-35

Ο Κολοσσός έχει 18/30 σουτ και 22 ριμπάουντ. Ο Άρης έχει 12/30 σουτ και 8 ριμπάουντ. Εκεί είναι όλη η διαφορά, όπως και το εξωπραγματικό 8/12 έξω από τα 6,75μ. για τους Ροδίτες.

20′ Άστοχο τρίποντο από τον Κάμινγκς και στην εκπνοή εύστοχο τρίποντο του Αχόνεν για το 50-35. Πολύ άσχημο τέλος για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο.

20′ Βολές για τον Γουότσον από φάουλ του Καββαδά, 1/2 αλλά παίρνει ο ίδιος το ριμπάουντ και κάνει το 47-35. Τραγική αδράνεια στο ριμπάουντ…

20′ Βολές για τον Κάμινγκς, 2/2 και 44-35.

19′ Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Τσούκου (44-33).

19′ Δεύτερο τρίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς και 41-33.

19′ Ο Άρης χάνει άλλο ένα αμυντικό ριμπάουντ, ο Γουότσον κάνει το 41-30.

18′ Τρίποντο από τον Κάμινγκς και 39-30.

18′ Βολές για τον Χολ, 2/2 και 39-27.

18′ Ο Ντραγκίσεβιτς με εύστοχο τρίποντο μειώνει σε 37-27.

17′ 2/2 βολές από τον Γιάνκοβιτς και 37-24.

17′ Τρίποντο από τον Γεωργαλλή και 37-22.

16′ Ο Γουότσον κάνει το 34-22.

16′ Μειώνει ο Άρης σε 32-22 με τον Καββαδά.

16′ Τρίποντο από τον Αχόνεν και 32-20. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη…

15′ 0/2 βολές από τον Καββαδά.

15′ Τεχνική ποινή στον Πρίφτη για διαμαρτυρία… Ο Αχόνεν με εύστοχη βολή γράφει το 29-20.

15′ Αντιαθλητικό φάουλ του Γεωργαλλή στον Ξανθόπουλο, 2/2 βολές και 28-20. Κατοχή για τους κίτρινους.

13′ Τρίποντο από τον Αχόνεν και 28-18.

12′ 1/2 βολές από τον Χολ και 25-18.

11′ Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο και 24-18.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Κολοσσός – Άρης 24-15

Ο Κολοσσός έχει ξεκινήσει τον αγώνα με… εκνευριστική ευστοχία, έχοντας 10/11 σουτ εντός παιδιάς, σε αντίθεση με τον Άρη που έχει 7/19. Οι Ροδίτες έχουν κάνει ήδη επτά λάθη, αλλά οι κίτρινοι δεν τα εκμεταλλεύτηκαν

10′ Τρίποντο από τον Παπαδάκη και 24-15.

10′ Ο Κάμινγκς μειώνει σε 21-15.

9′ Ο Αχόνεν κάνει το 21-13.

8′ Ασίστ του Ξανθόπουλου στον Γιάνκοβιτς και 19-13.

7′ Μειώνει ο Κάμινγκς σε 19-11.

7′ Ο Χολ κάνει το 19-9.

6’ Σκοράρει ο Ρέντικ για το 17-9 με καλάθι και φάουλ.

5’ Ο Σαλούστρος ευστοχεί και γράφει το 14-9.

4’ Τρίποντο από τον Τσαϊρέλη και 12-9.

4’ Ο Βασιλόπουλος κάνει το 12-6.

4’ Ο Κάμινγκς μειώνει σε 10-6.

3′ Ο Σαλούστρος κάνει το 10-4. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

3′ Τρίποντο από τον Ρέλεφορντ και 8-4.

3′ Τρίποντο από τον Βασιλόπουλο (5-4).

2′ Καλάθι από τον Τσαϊρέλη και 2-4.

2′ Ισοφαρίζει ο Ρέντικ (2-2).

1′ Ο Καββαδάς ανοίγει το σκορ (0-2).

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς, Τσαϊρέλης, Καββαδάς.

Η πεντάδα του Κολοσσού: Ρέλεφορντ, Χολ, Σαλούστρος, Βασιλόπουλος, Ρέντικ.

Οι κίτρινοι θα παραταχθούν στο Βενετόκλειο με μόλις τρεις ξένους: Γουίλ Κάμινγκς, Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς και Τζάστιν Τζάκσον. Οι δύο πρώτοι δεν είναι 100% έτοιμοι λόγω τραυματισμών.

Ο Άρης είχε κερδίσει τον αγώνα του α’ γύρου στο Αλεξάνδρειο με σκορ 84-60, ξεκινώντας ένα σερί νικών ως το τέλος του 2016.

Οι κίτρινοι βρίσκονται στην 4η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-9. Ο Κολοσσός είναι στην 6η θέση (ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ) με ρεκόρ 11-10.

Η παράδοση του Άρη στην Ρόδο δεν είναι καλή. Μετράει επτά ήττες σε 10 αγώνες, εκ των οποίων τρεις σερί τα τρία τελευταία χρόνια.