Άγγιξε την ανατροπή (-17) ο Άρης, οι διαιτητές… την αρνήθηκαν και ήττα στην παράταση από τον Ιωνικό (93-83)

Ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους στη Νίκαια από τον Ιωνικό, κατάφερε να επιστρέψει και αν οι διαιτητές έβλεπαν το φάουλ πάνω στον Χάνλαν στο 1,5’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, οι «κιτρινόμαυροι» θα έπαιρναν τη νίκη.

Η ήττα ήρθε τελικά με το 93-83, με την τριάδα Κάουαν, Χάνλαν και Τζούστον να ξεχωρίζουν επιθετικά έχοντας πάνω από 20 πόντους έκαστος.

Παρότι ξεκίνησε με ρυθμό ο Άρης και καλάθια των Κάουαν και Χάνλαν, στη συνέχεια ήταν άστοχος με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να κάνει σερί 8-0 για το 10-5 και στη συνέχεια να ξεφύγει με 23-11. Ο Φίνκε με τρίποντο και ο Τζούστον έδωσαν ανάσα στον Άρη κάνοντας το 25-22 (σερί 0-9), όμως στη συνέχεια τα εύκολα φάουλ που έδιναν οι «γκρι» υπέρ του Ιωνικού σε συνδυασμό με τις κακές επιθέσεις και την αναποτελεσματική άμυνα του Άρη, έφεραν το σκορ στο 41-27 και στο 48-33 του ημιχρόνου.

Με προσωπικές ενέργειες του Κάουαν ο Άρης μάζεψε τη διαφορά (50-39), όμως με διαδοχικά τρίποντα των Χουγκάζ και Κολοβέρου έγινε το 58-41. Με τον Τζούστον όμως να δίνει ενέργεια και λύσεις στο σκοράρισμα οι «κιτρινόμαυροι» κατέβασαν μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους σε 60-51 και με τρίποντο του Χάνλαν σε 62-54 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ, ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΤΟ «ΟΧΙ» ΤΩΝ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

Έχοντας σφίξει την άμυνά του, ο Άρης με λέι απ του Χάνλαν και τρίποντο του Κάουαν μείωσε κι άλλο (63-59), ενώ με τρίποντο του Πουλιανίτη -πρώτο καλάθι στο ματς- ισοφάρισε σε 67-67 στο 35’ της αναμέτρησης.

Δύο σερί τρίποντα του Κάουαν έφεραν τον Άρη μπροστά με 70-73, με την Τσαρούχα στη συνέχεια να του χρεώνει αντιαθλητικό φάουλ. Ο Τζέρμαν (38’) έχασε και τις δύο βολές, ο Γόντικας έκανε το 74-73 με επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Τζούστον με ένα απίθανο τρίποντο «έγραψε» το 74-76 (39’). Ο Τζέρμαν απάντησε με δικό του τρίποντο (77-76) και ο Λόκετ με 1/2 βολές ισοφάρισε, αφήνοντας 28’’ για το τέλος του αγώνα. Ο Άρης αμύνθηκε σωστά και αν οι διαιτητές έβλεπαν το φάουλ του Χουγκάζ στον Χάνλαν, ο Άρης θα μπορούσε να πάρει τη νίκη.

Στην παράταση ο Ιωνικός ξεκίνησε με σερί 7-0 για το 84-77, ενώ ο Κολοβέρος κάτω από το καλάθι έκρινε ουσιαστικά το αποτέλεσμα κάνοντας το 88-79 στο 1’17’’ για το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77 (κ.δ.), 93-83

Ιωνικός (Σεγκούρα): Άρτις 6, Κολοβέρος 23 (4), Αθηναίου 7, Γόντικας 12, Χουγκάζ 18 (3), Μουσταφά 12, Χατζηκυριάκος, Τζέρμαν 13 (1), Μούρτος, Γκιουζέλης 2.

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 25 (4), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 2, Χάνλαν 23 (2), Κώττας 2, Τζούστον 20 (2), Φίνκε 3 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Πετανίδης, Λόκετ 5.

Δείτε ΕΔΩ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.