Άγιος Βασίλης… Μποχωρίδης και διπλό (81-87) στη Νέα Σμύρνη!

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ντύθηκε Άγιος Βασίλης και μοίρασε δώρα και καλάθια! Ηγέτης μέσα στο παρκέ από την αρχή ως το τέλος καθοδήγησε με μαεστρία τον Άρη σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, επί του Πανιωνίου, με σκορ 81-87, στον πρώτο αγώνα για το 2018!

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ άσχημα. Ο Βασιλόπουλος πήρε επιθέσεις αλλά ήταν άστοχος, οι κίτρινοι δεν είχαν καλή περιφερειακή άμυνα, επέτρεψαν τον Πανιώνιο με εύστοχα τρίποντα να προηγηθεί με 14-2 στο πρώτο πεντάλεπτο και από εκείνο το σημείο και μετά έκαναν ουσιαστικά την εμφάνισή τους στο γήπεδο.

Ο Γιαννάκης έβαλε Φλιώνη – Μποχωρίδη στην περιφέρεια αντί των Πουλιανίτη – Αθηναίου και αυτό ήταν το πρώτο βήμα για να αλλάξει όλο το παιχνίδι.

Ο Φλιώνης με 7 πόντους στην πρώτη περίοδο ηγήθηκε της αντεπίθεσης του Άρη, που μείωσε σε 21-17 (10’) και έδωσε τη σκυτάλη στον Μποχωρίδη, ο οποίος τα έκανε όλα σωστά. Σκόραρε όταν έπρεπε, πάσαρε όταν έπρεπε, έβγαλε άμυνες και οδήγησε τον Άρη σε ένα σερί 10-1 για να γίνει το σκορ 22-27 (14’).

Λύσεις έδωσε και ο Μπελ και ο Προύιτ και όταν ο Πανιώνιος σταμάτησε να βάζει τρίποντα η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη που προηγήθηκε με 34-44 στο 18’, δεν μπόρεσε όμως να διατηρήσει αυτή τη διαφορά λόγω… διαιτητών που προσπάθησαν να κρατήσουν στο παιχνίδι τον Πανιώνιο.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-47 με τους γηπεδούχους να έχουν εκτελέσει 19 βολές έναντι 14 του Άρη, που είχε ισορροπία επιθετικά (4λ., 10ασ., 54% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα), αλλά αμυντικά πλήρωσε το γεγονός ότι έστειλε πολλές φορές τον Πανιώνιο στη γραμμή των βολών.

Ο Άρης με τον Φλιώνη προηγήθηκε με 42-49 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά δέχθηκε σερί 11-0 με συνεχόμενα τρίποντα από Χέντερσον και Σακελλαρίου και βρέθηκε πίσω με 53-49 (23’). Η αντίδραση ήρθε από τον Μποχωρίδη και τον Βασιλόπουλο, που σκόραραν τους επόμενους 10 πόντους του Άρη και τον έκαναν και πάλι οδηγό του αγώνα με 55-59 (27’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με 62-59 (29’), όμως ο Προύιτ με 7 σερί πόντους έγραψε το 64-66 (30’) πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 67-66 με τρίποντο του Δίπλαρου στην εκπνοή και με άμυνα πάνω του…

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 36’ όταν και ο Άρης από το 73-73 έτρεξε ένα σερί 0-8 για να προηγηθεί με 73-81 (38’). Σε αυτό το διάστημα οι κίτρινοι έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, με κλεψίματα από Μούρτο και Μάρας, αλλά ο Πανιώνιος δεν τα παράτησε. Μείωσε με τρίποντο του Μακ Νίλι σε 81-83 στα 21’’ πριν το φινάλε. Στα 20’’ ο Μπελ πήγε στη γραμμή των βολών, ήταν ψύχραιμος και έγραψε το 81-85. Ο Ζιάγκος κάλεσε τάιμ άουτ, ο Νταλό όμως αστόχησε σε τρίποντο και ο Μπελ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 81-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-47, 67-66, 81-87.