Άδοξη ήττα στη Στοκχόλμη: Σουηδία – Ελλάδα 2-0 (video)

Η μπάλα πούλησε την Εθνική, οι γκάφες στην άμυνα την αποτελείωσαν. Δυο δοκάρια στο πρώτο μέρος και δυο γκέλες των στόπερ στην επανάληψη έκριναν το 2-0 της Σουηδίας που μας αφήνει ουσιαστικά εκτός Μουντιάλ του Κατάρ.

Για κάτι λιγότερο από μία ώρα αγώνα, φαινόταν πως η Ελλάδα θα έβρισκε τον τρόπο να αποδράσει από τη Friends Arena με μια ακόμη ιστορική εκτός έδρας νίκη που θα της επέτρεπε να πάρει κεφάλι για τη 2η θέση του ομίλου. Τελικά… βρήκε τον τρόπο να χάσει ένα ματς στο οποίο κυριαρχούσε πλήρως, στο οποίο είχε δύο δοκάρια και 2-3 ακόμη καλές ευκαιρίες και στο οποίο η Σουηδία δεν ήξερε που πατούσε και πού βρισκόταν… Η Εθνική μας όμως δεν μετουσίωσε σε προβάδισμα την τρομερή τακτική αφέλεια των Σκανδιναβών που παρατάχθηκαν σαν να έπαιζαν κόντρα σε Γιβραλτάρ ή Άγιο Μαρίνο. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν αμέσως τα δυο δικά της τραγικά αμυντικά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και με τα γκολ των Φόρσμπεργκ και Ίσακ πήραν τη νίκη με 2-0. Ένα αποτέλεσμα που ουσιαστικά τους χαρίζει τη 2η θέση στον Β’ όμιλο και αφήνει την Ελλάδα στο -6, δύο ματς πριν το φινάλε της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ. Πρώτη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά από ακριβώς 2 χρόνια και 14 επίσημα ματς αλλά και επί της ουσίας καταδικαστική για τον στόχο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.