Άλωσε το Λεβερκούζεν σε ματσάρα με την Μπάγερ η Μάιντς!

Το πρώτο διπλό μετά από τέσσερις ολόκληρους μήνες πανηγύρισε η Μάιντς, φεύγοντας το βράδυ της Κυριακής (19/02) με τεράστια νίκη από τη «BayArena» επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν (2-3), παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Κασί, και ενώ τρία λεπτά νωρίτερα η Μπάγερ είχε χάσει πέναλτι με τον Ταπσόμπα. Στο 32′, ο Αμίρι έφερε το ματς στα ίσα (1-1), με τον Μπαριέρο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου να… σοκάρει τις «ασπιρίνες»!

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου, αυτή τη φορά με τον Σικ (58′). Ωστόσο, η Μάιντς κατάφερε οκτώ λεπτά πριν το φινάλε με το πέναλτι του ίνγκβατσεν να προηγηθεί για τρίτη φορά στο ματς, κρατώντας το υπέρ της 3-2 μέχρι το τέλος!

Τρίποντο με το οποίο ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς, αφήνοντας την Μπάγερ στη 10η θέση και στους 27 πόντους…