Άμυνα για να γουστ-ΑΡΗΣ και νίκη επί της Μπάνβιτ!

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με διαστήματα πολυ καλής απόδοσης, ο Άρης επικράτησε της Μπάνβιτ με 66-48 και προκρίθηκε στον τελικό του “Nick Galis Cup” όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Κορυφαίος παίκτης των κίτρινων ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 25 πόντους.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-0 με τον Βερεμένκο να σκοράρει τα δυο πρώτα καλάθια της. Η απάντηση όμως του Άρη ήταν άμεση και με ένα σερί 7-0 πήρε κεφάλι στο σκορ (7-4) και δεν το έχασε ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη “στραγγάλισαν” αμυντικά τους φιλοξενούμενους και λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου αύξησαν τη διαφορά στους οκτώ (14-6) με τους Τούρκους να μειώνουν σε 16-11 στη λήξη της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την άμυνα να αποτελεί το μεγαλύτερο όπλο τους άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (24-13) με καλάθι του Ριντ. Ολοκληρώνοντας ένα σερί 17-0 στη δεύτερη περιόδου ο Άρης μετέτρεψε το σκορ σε 33-13, κυριαρχώντας πλήρως στο παρκέ και με τους Τούρκους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Η Μπάνβιτ που σκόραρε μόνο επτά πόντους σ΄ αυτή την περίοδο, μάζεψε, κάπως, την διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη στο +17 (35-18).

Με την τριάδα Βεζένκοφ, Νέιμικ και Τόμας να έχει κέφια η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +23 (44-21 στο 24′ ), με την άμυνα των κίτρινων να είναι βγαλμένη από σεμινάριο. Ο Κιθ Σίμονς ανέλαβε δράση και λίγο αργότερα η Μπάνβιτ μείωσε σε 44-27. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 46-31.

Ο Τόρεϊ Τόμας έδειξε ορισμένες από τις οργανωτικές του ικανότητες, μοίρασε ιδανικά το παιχνίδι και στο 33’ οι κίτρινοι επανέφεραν τη διαφορά στους 20 πόντους (53-33). Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με την Μπάνβιτ να μειώνει σε 56-44 χάρη σ΄ ένα δικό της 11-0 όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Βεζένκοφ που σημείωσε εννέα πόντους σε δυο λεπτά, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 20 (66-46) για να έρθει το τελικό 66-48.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 35-18, 46-31, 66-48

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (2), Γκίκας 7 (1), Ριντ 6, Τόμας 10 (1),  Πουλιανίτης, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 25 (2), Νέιμικ 7, Μούρτος 1, Σίμτσακ 4, Φλιώνης.
ΜΠΑΝΒΙΤ (Λούκιτς): Βεϊσέλογλου 2, Ρόουλαντ 11 (2), Ουλισού, Καντάν 8 (1), Εντζέ 3 (1), Ντέιβις 7, Μέχια, Βερεμένκο 4, Σίμονς 5, Γκετσίμ 2, Μουτάφ, Οζέρ 6 (2).