Άμυνα και Ντόρσεϊ έδωσαν τη νίκη στη Φενερμπαχτσέ

Η διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας από τη δεύτερη περίοδο και ο «ζεστός» Τάιλερ Ντόρσεϊ, οδήγησαν στο θρίαμβο τη Φενερμπαχτσέ, υποχρεώνοντας την Παρτιζάν στη δεύτερη διαδοχική ήττα της και δέκατη στο σύνολο στην εφετινή Euroleague.

Η τουρκική ομάδα επικράτησε άνετα με 91-76 του συνόλου του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην Πόλη, για την 20ή αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 12-8, με το οποίο αναρριχήθηκε -προσωρινά- στην τέταρτη θέση της κατάταξης.

Μετά το… νωχελικό πρώτο δεκάλεπτο, όταν βρέθηκε στο -12 (19-31), η Φενέρ ενεργοποίησε την άμυνα της και με αποκορύφωμα την τέταρτη περίοδο, όταν περιόρισε τους Σέρβους στους 12 πόντους, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Σε αυτό το διάστημα, βέβαια, η παραγωγικότητα έβγαλε φωτιές, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους με 5/8 τρίποντα. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 25 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης πάτησε παρκέ για 14 λεπτα, μετρώντας 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Παρτιζάν ξεχώρισε ο Κέβιν Πάντερ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 43-48, 68-64, 91-76